За актьора от Театър „София” Николай Върбанов театърът колкото го натоварва, толкова го и разтоварва. Не иска да използва някакви високопарни думи за това изкуство. Това е неговата професия, той много я обича и е щастлив, че се е посветил на театъра.
Бил е още във втори клас, когато неговите родители го завели в драматичния състав на Пионерския дом във Велико Търново. Това е неговият роден град. Ръководител на състава е актьорът от Търновския театър Стефан Методиев, които го въвежда в храма на Мелпомена. И така Николай Върбанов се ориентирал към театралната професия. Приемат го в НАТФИЗ от първото кандидатстване и влиза в класа на проф. Здравко Митков. От него е научил а-то и б-то на тази професия. После му показал как да „пише изреченията” в това изкуство, т. е. как да изгражда своите роли. Благодарен е на своя учител и до днес, защото той му е дал една стабилна основа, сформирал е неговия театрален вкус, принципите, към които да се придържа в работата.
В момента Николай Върбанов играе почти във всички постановки на Театър „София”: „Женитба”, „Роня, дъщерята на разбойника”, „Нощта на 16-и януари”, „Питър Пан”, „Ревизор”, „Парижката Света Богородица” и др. Според него особено важно е за един драматичен актьор да играе в детските постановки, защото те дават голяма свобода на актьора и го представят изцяло. Освен това детската публика е нещо великолепно. Актьорът е много доволен и е истински удовлетворен, че участва в момента в проекта „Достоевски” на проф. Иван Добчев, където играе в постановката „Бесове” на театър „Сфумато”.
Николай Върбанов съжалява, че в България няма реален актьорски пазар. Не му харесва, че театрите извън столицата остават някак си встрани от театралния живот. Не одобрява и факта, че актьорите преди представление обикновено отиват за спектакъла „пребити”, защото трябва през деня да бъдат на 7-8 места, пак по работа, за да си набавят някакви прилични доходи...
Уважава хората, които знаят какво искат и които се борят, за да го постигнат. Тези, които имат цел и вървят към нея. Дразни се от злобните и онези, които, вместо да си вършат работата, само „отбиват номера”. Радва се на хората, които се усмихват. В края на нашата среща актьорът Николай Върбанов сподели със слушателите на „Нощен Хоризонт”, че за един човек най-важното нещо е семейството. Думи, казани в навечерието на Коледа.
Едно предаване с преобразено студио в унисон със зимните и коледните празници, което можеше не само да се слуша, но и да се гледа. В него участваха и Дядо Коледа /сполучливо пресъздаден от Николай Върбанов/ и неговите приятели и колеги Калин Врачански, Пламен Великов, Светломир Радев и Георги Георгиев-Антика.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..