Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рихард Щраус на фокус в афиша на Виенската опера през декември

Красимира Стоянова в ролята на Маршалката
Снимка: Vienna State Opera/Michael Pöhn

Ефектен акцент в афиша на Виенската държавна опера за месец декември 2017 г. бяха серия спектакли на оперни заглавия от забележителния  немски композитор  Рихард Щраус. Седмиците, посветени на неговото творчество, започнаха в края на ноември и достигнаха  кулминация в дните преди Коледа. Уникален е фактът, че Виенската държавна опера представи в общо 22 последователни вечери  шест опери от Рихард Щраус, чиито постановки поддържа  неизменно в своята програма  като репертоарен театър. Това бяха творбите “ Саломе“, “Ариадна на Наксос“, “Дафне“, “Електра“, “Арабела“ и “Кавалерът на розата“. 


Под формата на съпътстваща програма, в едно от фоайетата на Щатсопер бе подредена фотоизложба, посветена на Рихард Щраус, представяща интересни документални факти за композитора и снимков материал от постановки на негови творби във Виена.  Бяха организирани и три подиумни дискусии по темите: “Рихард Щраус и неговият мандат като директор на Виенската държавна опера“,  “Специфика на вокалната интерпретация в музиката на Щраус“ и диригентски 
уъркшоп, ръководен от Петер Шнайдер.  На голяма сцена бе представен и балетът  от Рихард Щраус “Легенда за Йосиф“. 

Директорът на Виенската държавна опера Доминик Мейер аргументира  своята оригинална идея за дни, посветени на Рихард Щраус във Виена, с думите:
Щатсопер има в лицето на Виенската филхармония най-добрия оркестър в света, интерпретиращ с несравним финес музиката на този композитор
. Самият той  е бил директор на театъра в периода 1919 – 1924 г., емоционално свързан е с Виена и е един от най-изпълняваните автори тук.

В потвърждение на думите на Доминик Мейер е и официалната статистика на театъра, според която досега на сцената на Виенската държавна опера са представени повече от 3500 спектакъла на оперни заглавия от Рихард Щраус. Композиторът е заставал 350 пъти на пулта на оркестъра и като диригент.  Неговите опери “Ариадна на Наксос“ и “Жената без сянка“, както и балетът “Шлагобърс“ са имали своите световни премиери именно на сцената на Щатсопер - Виена.  А най-изпълняваната  творба от Рихард Щраус  тук, с вече почти 1000 представления, очаквано е “Кавалерът на розата“, обявена от много музикални критици за най-великата опера на XX век.

В рамките на дните, посветени на Рихард Щраус в Щатсопер, “Кавалерът на розата“ бе играна четири пъти през декември в легендарната постановка на Ото Шенк, която датира от 1968 г. и е представяна над 380 пъти във Виена, но все още пленява публиката с елегантно-красива сценография и визия в стил рококо. В подбрания солистичен състав,  под дирегентската палка на Адам Фишер, се открояваха имената на Питър Роуз, Стефани Хотзил, Eрин Moрли, но звездата на спектакъла, която публика и критика очакваха, беше българската прима Красимира Стоянова  в ролята на Маршалката. След своя триумфален дебют с тази партия на Летния музикален фестивал в Залцбург през 2014 г.  и последвалия успешен гастрол през 2016 г. в Миланската Скала, Красимира Стоянова представи през декември своята блестяща интерпретация на Маршалката  за първи път и пред виенска публика.

Елегантно, аристократично, изтънчено вокално и артистично изграждане на образа са запазена марка на Красимира Стоянова в тази роля. 

Вестник Wiener Zeitung коментира : Над всички изпълнители със своето внушително въздействие бе Красимира Стоянова, притежаваща изумително красив тембър.

Вестник Der Standart обобщава: Безупречна интерпретация на Маршалката - достойно, убедително артистично присъствие на Красимира Стоянова. Мек, лирично звучащ сопран с брилянтни височини. Неземно красиво и нежно звучат изпетите от нея фрази в началото на заключителния терцет.

В специално интервю за слушателите на предаването “Алегро Виваче“ по "Хоризонт" Красимира Стоянова  сподели интерсни размисли  за изградения от нея образ на Маршалката в “Кавалерът на розата“ и направи съпоставка на двете  сценични продукции в Залцбург и Виена, в които е участвала. Чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53