Виенската Щатсопер е театър, койтo определя като приоритетна политика музикалното възпитание на детска оперна публика. През 1999 г. тогавашният директор Йоан Холендер осъществява своя дългогодишна мечта и създава детски оперен театър към Щатсопер. Построената за тази цел миниатюрна сграда е на последната тераса на театъра, има капацитет от 150 зрителски места и в нея се представят специално композирани за деца творби, както и големи оперни заглавия в адаптиран вариант. Една от постановките, които и до днес се играе с успех, е едночасовата версия за деца на „Пръстенът на нибелунгите“ от Рихард Вагнер.
През 2001 г. Йоан Холендер реализира пореден свой проект – създава детско оперно училище към Щатсопер, което подготвя малките хористи за участието им в представления от текущия репертоар. Друга оригинална идея, станала вече традиция, е представянето на операта „Вълшебната флейта“ от Моцарт в адаптиран вариант за деца, в деня непосредствено след прочутия оперен бал. Във все още украсената с цветя зала идват 7 000 ученици от цяла Австрия, които сядат на земята в салона, а изпълнителите пеят и играят сред тях. Този свой проект Йоан Холендер стартира през 2003 г. като признава, че е взаимствал идеята от Япония, където прочутият диригент Сейджи Озава организира подобни образователни концерти, които възпитават музикалния вкус на децата. Настоящият директор на Щатсопер Доминик Мейер продължава тази великолепна традиция и на 9-и февруари 2018 г., отново след оперния бал, „Вълшебната флейта за деца“ е представена за 16-а поредна година. През 2015 г. директорът Доминик Мейер взима решение всички детски спектакли на Виенската Щатсопер да се играят на допълнителната сцена Agrana Studio Bühne в близост до театъра на Ринга. Тази зала е с по-голям капацитет от зрителски места - до 222-а посетители на спектакъл.
През актуалния сезон 2017/2018 г. операта „Пепеляшка“, чиято премиера беше на 28-и януари, се превърна в истинска сензация сред детската публика. Но това не е „Пепеляшка“ от Джоакино Росини, а нова творба, написана от малката, едва 12-годишна композиторка Алма Дойчер. Момичето е родено в Оксфорд, има британско-израелски произход, а медийното внимание към нея от години е огромно. Алма Дойчер е известна като виртуозна изпълнителка на пиано и цигулка, композира от 4-годишна възраст, наричат я „малката госпожица Моцарт“ и вундеркинд, а световни авторитети като Зубин Мета и Саймън Ратъл твърдят, че са покорени от таланта й. Както и директорът на Щатсопер Доминик Мейер, решил да включи творбата й в детския репертоар на театъра. Алма Дойчер пише либретото на операта заедно с баща си и то не следва буквално познатото съдържание на приказката. Пепеляшка в тази творба е композиторка, злата мащеха е директорка на оперен театър, двете доведени сестри са надменни оперни певици, а принцът е поет. Музиката на Алма Дойчер звучи мелодично и романтично в стила на Моцарт и Шуберт и се харесва на детската публика. След успешно преминалата премиера, „Пепеляшка“ от Алма Дойчер ще се играе на детската сцена на Щатсопер до 10-и май 2018 г.
На 26-и май предстои премиерната постановка на още една детска опера за този сезон – „Арабската принцеса“ от испанския композитор Хуан Кризостомо де Ариага, който е живял и творил през 19-и век. Продукцията ще бъде осъществена с участието на деца от оперното училище към Щатсопер, както и деца, стипендианти на организацията Superar. Тази организация със седалище във Виена подкрепя финансово млади дарования с изявен музикален талант, но в неравностойно социално положение. Даровитите деца получават безплатно музикално обучение, независимо от тяхното гражданство или религиозна принадлежност, в името на каузата, че досегът с музиката е универсален език, който сближава и облагородява хората.
Ценовата политика на Виенската Щатсопер по отношение на билетите за детски спектакли също впечатлява и е изцяло подчинена на идеята, че те трябва да бъдат максимално достъпни. Детски билет за представление на допълнителната сцена на театъра Agrana Studio Bühne е 7 евро, а за възрастен - 13 евро. Но паралелно със специалните детски спектакли, Виенската Щатсопер предлага на своята малка публика и друга привилегия - всяко дете до навършване на 14-годишна възраст има възможност да посещава представления от репертоара на Щатсопер в голямата зала при фиксирана символична цена от 15 евро, без значение в коя ценова категория е закупен билета.
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..