Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актрисата Пламена Гетова: Театърът е светилище, нещо много интимно

Пламена Гетова
Снимка: Георги Бангиев

За актрисата Пламена Гетова големият британски драматург Харолд Пинтър казва, че е невероятна в изпълнението на ролята в неговата пиеса „Стари времена”. Дори съпругата на Харолд Пинтър, която също е актриса, не била успяла да пресъздаде онова, което той е заложил в образа. Той гледа Пламена в постановката на театър „199”. А след време й изпраща писмо, в което и благодари за това, че е успяла да усети и изиграе всичко онова, което той си е представял за този образ. За това писмо почти никой не знае, защото Пламена Гетова не обича да изтъква себе си. Смята, че няма характера за актриса, тъй като не е достатъчно амбициозна, не се бори за определена роля, а чака да я поканят.

Любовта й към театъра като че ли отключва сериалът „На всеки километър”, когато всички момичета се възхищавали от Стефан Данаилов. И тогава тя поискала да стане актриса, за да играе с него. Това се случва в действителност години по-късно в един филм. Първоначално Пламена Гетова кандидатства медицина, но я късат на изпита по биология. И става студентка в Благоевградския университет, в който има специалност за „културно-просветни дейци”. Там за първи път стъпва на професионална сцена в руската пиеса „Площадът на котвите”. След първи курс кандидатства във ВИТИЗ /сега НАТФИЗ/ и влиза в класа на проф. Гриша Островски. Той й отваря очите за театъра.

Пламена Гетова има над 100 роли в театъра. За нея е важно, че се е докоснала и до големите български, и до големите световни драматурзи Йордан Йовков, Антон Павлович Чехов, Хенрих Ибсен, Бертолт Брехт, Оскар Уайлд, Артър Милър, Фридрих Дюренмат... А какво да кажем за ролите на актрисата в киното? Незабравими остават ролите й в „Авантаж”, „Дом за нежни души” /с награди не само у нас, но и в чужбина/, „Бяла магия”, Равновесие”, „Приземяване”, „Нощем с белите коне”,„Сезонът на канарчетата”, „Една калория нежност”, „Следи в пясъка”, „Летовници”... В своя творчески път на сцената или в киното Пламена Гетова работи с големи режисьори, които оставят трайна следа в нея: Георги Дюлгеров, Леон Даниел, Красимир Спасов, Коко Азарян, Младен Киселов, Людмил Кирков, Иван Андонов...

В предаването "Нощен Хоризонт" актрисата сподели, че към всяка роля подхожда „отвън навътре”, т.е. първо търси да открие външния облик на образа в облеклото, прическата, грима, аксесоарите, реквизита, а след това чете внимателно какво пише в пиесата за нейната героиня, какво казват другите герои за нея, как нейната героиня действа в различни ситуации. И така постепенно изгражда образа. Но това понякога е за сметка и на безсънни нощи. Според Пламена Гетова както актьорът дава нещо от себе при изграждането на образа, така и ролята въздейства върху актьора и вероятно го променя.

В момента можете да гледате брилятно изработените роли на Пламена Гетова в постановките „Колко е важно да бъдеш сериозен” и „Вдигай завесата” в Театър „Българска армия”; „Корабът „Нощ” в Театър „Азарян” в НДК и в спектакъла „Тектоника на чувствата” на Сливенския театър, чиито представления са в театър „Сълза и смях”. Днес Пламена Гетова има свой таен план за бъдещето, но за него ще говори или ще го видим след година или две.

И въпреки многото роли и награди Пламена Гетова никога не се е приемала за звезда. Да, играла е много, но както тя се изразява: Просто си вършех работата! А театърът е любовна работа, както е казвал режисьорът Леон Даниел. И тя напълно е съгласна с него, защото върши всичко с любов и всеотдайност.

Актрисата много обича да чете книги, да пътува и да се запознава с нови хора. Това я радва и зарежда с енергия. Обича да се докосва и обработва земята, когато е на село, защото това я кара да се чувства свободна и щастлива.

Пламена Гетова гостува на „Нощен Хоризонт” на връх Благовещение. И ни сподели, че почита християнските празници, уважава ги и когато има нужда, влиза в храма, за да се усамоти и да помоли Всевишния за нещо обикновено и красиво. Тя вярва, че българският театър не е загубен, вярва, че в него ще има положителна промяна. Вярва също така, че реалността може да бъде и по-хубава, защото всичко зависи от самите нас. Както и животът ни, който трябва да изживеем така, че да не съжаляваме.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01