Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Израелският филмов фестивал „Епос“ кани Найо Тицин и български филм на 10-ото си издание

Снимка: bg.wikipedia.org

В Тел Авив се проведе 9-ото издание на филмовия фестивал „Епос” за документално кино, посветено на изкуството. Основателката и директор на форума Мики Ларон сподели в интервю за предаването за музикално-сценични изкуства "Каста дива":

“Има голям проблем в целия свят, както и при нас, в създаването на филми, хроникиращи изкуство. В момента,в който се отбележи, че нещо няма достатъчно рейтинг, се предполага, че не е интересно. Ние доказваме, че не е така. Рядко се прожектират такива филми по телевизията, а освен на специализирани фестивали, не могат да се видят и по кината. Има няколко фестивали като нашия, от които най-известният е „Фисо“от Канада. Тези фестивали се раждат, когато някои реши, че филмите за изкуството не са интересни. Амбицирахме се да покажем, че не е така. Дълги години работих в първи канал на телевизията и излъчвахме точно такива филми. След оттеглянето ми по телевизията и те изчезнаха. Не мисля, че този фестивал е тяхна замяна, заради ограничената публика. Жалко за телевизията!“

Какво бихте откроили в програмата тази година? „По принцип винаги са били застъпени основите видове изкуства, но тази година добавихме и дизайн. Това са филми за правене на облекла и дизайн на автомобили. Добавехме и „Епос–класик“ – филми с над 50 г. история както за изкуството, така и за други филми. Например си припомнихме филма „Шербургските чадъри“, носител на 4 златни палми и дебют на Катрин Деньов. Но го показахме в контекста на дизайна, по точно на облеклата на Ив Сен Лоран. Имахме и филм как е сниман филмът„Шербургските чадъри“. Прожектирахме и филм за петорката приятели Зубин Мета , Даниел Баренбойм, Цукерман, Перлман и Жаклин Дю Пре. Имахме за пръв път програма само за децата. Те видяха носителя на „Сезар“, мултипликационния филм-фантазия „Малкият принц“. След това ги поканихме да построят цял град от малки възглавнички. Така открихме кои от децата имат родители - останали малки принцове, и кои деца, за съжаление, имаха прекалено пораснали родители. Децата рисуваха и карти на града на техните мечти. Направихме и данс-селфи . На всеки, който искаше да танцува, му предоставихме истинска балетна зала , с паркет , подходящ за танци и със стойки за смартфона му. Всичко след това бе качено в мрежата.”

Кои са акцентите в музикалната програма? „Фестивалът се занимава с класическа музика и опера. Във филм показахме портрет на съвременния германски легендарен тенор Йонас Кауфман. Имахме филм за изгряващата звезда Теодор Конанцис – известен гръцки диригент, заснет как прави операта „Дон Жуан“ в Москва със своя оркестър. Също така филм за 11-годишната Алма Дойчер- вундеркинд, написала операта „Пепеляшка“, поставена във Виена. Тя свири на пиано от 2-годишна възраст, а на 4 композира. Имаше и филм посветен на жените –диригентки на оркестри. Разказваха как тяхната работа се гледа под лупа, но и как все повече те заемат мястото на диригентският пулт. Имахме филм за мъже ,които танцуват на палци и с балетни пачки и цялата трудност на това. Този филм е и весел, и леко циничен и разказва колко им е трудно да танцуват като балерините. Както и балерините на възраст 30-40 г. вече да не могат да танцуват и им се налага да бъдат учители по танци на възрастни жени. Имаше и балет , направен не върху музика , а върху текстове на банкери, свързани с борсата и парите. В конкурсната програма, която е за израелски филми, (те имат много сериозни проблеми с финансирането , но въпреки това успяват), показахме филми на студенти по изкуствата. След един такъв експериментален филм за училище по модерен балет, на сцената се качиха самите му ученици и танцуваха на живо. Това бяха прекрасни етюди, част от които са филмирани, а други видяхме на живо.”

При вас дебютира филмът на българина Найо Тицин за съпругата му Александрина Пендачанска. Вече трета година той прави в София фестивал, подобен на Вашия. „Поздравявам българския фестивал „Master of Art“ . Пожелавам им успех, да е интересно на организаторите и да имат много зрители! Ще се радваме, ако догодина на нашата 10-годишнина отново видим български филми! Каним Найо Тицин да ни гостува.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17