Какво е Деултум Дебелт? – Античен и средновековен град, чиято територия е обявена за археологически резерват на 28 юли 1988 г. Може да срещнете името и като Деултум Девелт. Най-старото запазено име на селището е Довелт, датира от преди две хиляди и четиристотин години и означава на езика на древните траки „място между две блата”. Странен избор на място за обитаване от днешна гледна точка. Теренът е разположен между реки, недалеч от морето, както са били изискванията за удобство и практичност в древността. Речните приливи по време на дъжд или топенето на пролетните снегове често са предизвиквали наводнения и заблатяване. Но когато водата се оттегли, оставя плодородна земя. Да си припомним известните разливи на Нил, това не е по-различно.
В средата на І хил. пр. Хр. тук се е формирал мощен икономически и обществен център. В района са били развити селското стопанство, риболовът, металургията, занаятите и търговията. Няколко важни търговски пътя са минавали по бреговете на лимана и вливащите се в него реки. Деултум Дебелт е на броени километри от Бургас. Преди шестстотин години районът на с. Дебелт е бил пристанище в най-западната част на Бургаския залив, достигащ до 18 км. в сушата, от съвременния залив.
Археологическият резерват е отличен със знака „Европейско културно наследство“, заради многообразието от история и култура. Посещават ли го чужденци? – Да, при това много! В рамките на шегата, но си е факт, буквално още от древността! Идват Римски императори, техните семейства… Само че по онова време те не са чужди, а местни хора, нали Деултум е част от голямата Римска империя. Нещо повече, като важно селище на граница, има митница! Наблизо минава 160 километров, толкова здраво издигнат отбранителен вал Еркесия, че дори в наши дни съоръжението се вижда от Космоса!
Чужденците, които сега идват, са туристи! Привлича ги удивителната история на Националния археологически резерват. Доколко ние го познаваме?
Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
С тържествени богослужения православната църква отбеляза втория ден на Рождество Христово. Празникът се нарича Събор на Пресвета Богородица и е в..