През сезон 2018/2019 г. вторият по значимост оперен театър във Виена – Фолксопер, отбелязва 120-годишен юбилей. Историята на тази оригинална като концепция музикална институция е богата на интересни факти от различните периоди на нейното развитие. Уникално бърз е срокът за построяване сградата на Фолксопер, чийто адрес е известната улица Währingerstrasse. Тя е издигната за рекордните 10 месеца, а поводът е 50-годишният юбилей от възкачването на престола на австрийския император Франц Йосиф I.
Официалното откриване е на 14 декември 1898 г., като първоначалният замисъл е трупата да представя единствено драматични пиеси. През 1903 г. ръководството е поето от Райнер Симонс, който разширява репертоарния облик, включвайки и музикални творби. През 1907 г. театърът се ориентира изключително към поставяне на оперни и оперетни заглавия и е преименуван официално във Фолксопер, в превод Народна опера. Това име остава запазено и до днес. Сред оперните творби, които се играят в този период тук, са “Вълшебният стрелец“, “Севилският бръснар“ и “Кармен“. От 1907 г. своите изяви като диригент и първи капелмайстор във Фолксопер има известният композитор Александър Цемлински. Важен момент в историята на театъра е фактът, че първите изпълнения на виенска сцена на оперите “Тоска“ през 1907 г. и “Саломе“ през 1910 г. са реализирани именно във Фолксопер.
До началото на Втората световна война тетърът преминава през периоди на финансови кризи, чести смени на директори, еспериментира се отново с концепции, според които Фолксопер да представя и драматични пиеси. След присъединяването на Австрия към нацистка Германия през 1938 г., Фолксопер споделя подобна на Щатсопер съдба – всички артисти, музиканти, диригенти и представители на администрацията, които са членове на трупата и от еврейски произход, са принудително отстранени от театъра. След приключване на Втората световна война Фолксопер предоставя до 1955 г. своята сцена за спектаклите на Виенската Щатсопер, чиято сграда е сериозно пострадала при бомбардировките.
Една от първите самостоятелни легендарни продукции на Фолксопер през 1956 г. е операта “Момичето от златния запад“ на Пучини с участието на любимата оперна звезда на виенската публика - българското сопрано Люба Велич. Февруари 1956 г. остава знаменателен момент в историята на театъра с факта, че за първи път на тази сцена се поставя мюзикъл, а заглавието е “Целуни ме Кейт“ от Коул Портър. Според музикалната критика във Виена това бележи нова ера в развитието на театъра. Решаваща в случая е ролята на легендарната фигура на Марсел Прави. Той заема функцията главен драматург на театъра и налага мюзикъла за основен жанр в репертоарната политика. Следват прочути постановки на “Уестсайдска история“, “Моята прекрасна лейди“, “Hello Doly“, “Човекът от Ламанша“ и още много други. В периода 1991 г. - 1995 г. Фолксопер е обединена с Щатсопер и има обща дирекция, но от 1996 г. отново е самостоятелен театър с уникален репертоарен профил, който успешно обхваща и съвместява спектакли от 4 жанра: опера, оперета, балет и мюзикъл.
За юбилейния сезон 2018/ 2019 г. ръководството на Фолксопер е планирало 9 разнообразни премиери, сред които нови продукции на “Царицата на чардаша“, “Порги и Бес“, “Летящият холандец“ , на балета “Копелия“ и др. Предвидени са и 5 възстановки - сред тях са оперите “Мантията“ и “Джани Скикки“ от Пучини, “Дон Жуан“ от Моцарт, както и оперетата “Орфей в Ада“ от Офенбах. В допълнение се представят още 20 заглавия в текущия репертоарен план.
Театърът предоставя като информация и факти от своята актуална административна статистика - от 2007 г. до момента, вече в продължение на 12-и сезон директор на трупата е Роберт Майер. Съставът на Фолксопер наброява приблизително 550 души. Сред тях са 150 солисти, 95 души оркестър, 65 хористи, 26 балетисти и 235 души технически и административен персонал. Местата в салона на театъра са 1337, като цените на билетите са значително по-достъпни от тези на Щатсопер и варират от 185 евро за най-скъпа категория на партер до 11 евро за място в галерията. Фолксопер представя редовно в репертоара си и спектакли за детската публика. През актуалния сезон това са “Вълшебникът от Оз“ , “Хензел и Гретел“ и “Питър Пан“, а цените на билетите за деца и младежи до 15-годишна възраст са със 75% намаление от регулярните.
Снимки: Архив на ФолксоперДнес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..