Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьорът Иво Аръков: Земята е космически кораб, а ние сме прашинки във вселената

Иво Аръков
Снимка: Георги Бангиев

Думи на актьора Иво Аръков в предаването „Нощен Хоризонт”. Гледали сте този млад творец в телевизионния сериал „Фамилията”, а сега и в „Скъпи наследници”. Скоро ще излезе и новият сериал, в който участва, с работно заглавие „Слънчев бряг”. Актьорът игра и във филма „Кецове”, както и в други филми на големия екран. Още във втори курс е одобрен лично от Едуард Олби, големият американски драматург, за постановката на Явор Гърдев „Козата или коя е Силвия”, която беше поставена в Народния театър. Преди години Иво Аръков е на щат в Малък градски театър „Зад канала”. Участва в спектаклите „Когато дъждът спря да вали”, „Суматоха”, „Лодка в гората”. Играе и в постановката на театър „Сфумато” „Хоровод на любовта”. Има участия и в други спектакли, някои от които в извънстолични театри. Но в един момент осъзнава за себе си, че в театъра има все по-малко изкуство и решава да напусне храма на Мелпомена и да пътува по света. Иво Аръков е убеден, че човек трябва да има свободен избор, но да не пренебрегва и енергията на Вселената. В момента живее и работи в Лондон. Участва в малки роли на различни големи кинопродукции, гледа театър и продължава да се усъвършенства. Защото всеки трябва да следва мечтите си. Идва си и в България, за да снима в различни проекти, както и предаването на BTV „Мармалад”, където е един от водещите. И не се е отказал завинаги от театъра, защото театърът е атмосферата, в която може да живее цял живот. Очаква подходящия момент, точното предложение и ролята, за да бъде отново на театралната сцена.

Иво е отрасъл в Белослав. Град близо до Варна. И, разбира се, обожава морето. Бил е щуро и палаво дете, но и до днес смята, че на село животът е по-истински. Там човек живее без градския шум  и може да чуе мислите си, да медитира.. .И до днес обича градината на баба си и се доверява на нейния талант да създава. Мисли, че човекът е част от природата, и той обича природата, харесва всички сезони, походите, сноуборда... През свободното си време обикновено чете, гледа филми, спортува, разхожда се, пътува. Обича литературата, която засяга концепциите за съществуването ни. А историята на неговата фамилия е свързана с друг град и е впечатляваща.

По театъра  Иво се увлича още като ученик на 14/15 години и попада в детската театрална трупа „Златно ключе” във Варна. После кандидатства в НАТФИЗ и влиза в класа на проф. Атанас Атанасов. Нарича своя преподавател „моят втори баща”, „духовен учител”, „пътеводител”, „фар”... Професорът го научава на най-важните пет неща за всеки актьор. Това са въпросите: къде, кога, какво, защо, как. Точно те са ключови за всеки актьор и за всяка роля. Трябва да са водещите при изграждането на сценичния герой. Много още са уроците, които е съхранил от любимия преподавател. Иво Аръков не забравя какво е научил от своя учител и едновременно с това във всеки театрален или филмов проект се доверява и на режисьора. Никога не си позволява своеволия. Винаги преди представление или снимки има напрежение, но този комплекс от емоции му помага за достоверността на образа.

Приятелите и колегите на Иво Аръков го определят като много добър човек, който не таи омраза и злоба, дори към онези, които са му навредили, но това не означа, че позволява „да му се качват на главата”. Позитивен е, усмихнат, искрен и обикновено завладява хората около себе си. Оставя лошите човешки качества за сцената, а в живота е слънчев човек. Свири на пиано, на китара, пише стихове, пее, дори и песни по негова музика и текст.

Най-важните неща за него са семейството, любовта, обичта между хората, дори и прошката. От особено значение за твореца е свободата да бъде себе си. И не забравя, че Земята е космически кораб, а всички ние сме прашинки във Вселената.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45