Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Нейков: Данъчните убежища и плоският данък са поправими грешки

Иван Нейков
Снимка: БГНЕС



Ако не се предприемат активни мерки за намаляване на икономическите неравенства, общественото напрежение ще се повиши критично. Това заяви за "Хоризонт" бившият социален министър Иван Нейков, в коментар за тазгодишния доклад на британската организация "Оксфам".

"Една икономика в служба на един процент". Така "Оксфам" представи традиционното си изследването за богатството на света преди Световния икономически форум в Давос. Според изследването през последните 12 месеца стойността на имуществото на единия процент най-богати хора в света надхвърли общо стойността на всичко, което притежават, останалите 99 %. Отново от "Оксфам" обръщат внимание, че трябва да се премахнат данъчните убежища и че облагането на доходите трябва да става според приходите на всеки един от нас. Експертното тълкуване на изводите от доклада ще чуем в интервюто, което Марта Младенова направи с бившия социален министър Иван Нейков.

"Разликата между богати и бедни се увеличава. Тази разлика се увеличава не само между самите държави, а и между хората вътре в обществата. 20-те процента най-богати вече са на космически разстояния от 20-те процента най-бедни. В България е по същия начин. Има няколко причини - това, което носят новите технологии са много по-сериозни възможности за инвестиции и печалби. Хората, които стъпват на тях изпреварват много всички останали. Приближаваме момента, в който напрежението ще стане такова, че котелът няма да издържи", смята Нейков. 

"Ако нещата не започнат да се променят, то ще стигнем до ситуация, в която ще трябва да градим нови стени между богатите и бедните. И едните, и другите ще бъдат нещастни. Час по-скоро причините за неравенството, една от които е начина на разпределение, трябва да бъдат търсени и преодолявани. Такава е и тезата, имала резон в края на ХХ век, но не и сега, че щом работиш, значи няма как да си беден. На много места, включително в България, самият факт, че си зает, не означава, че си излязъл от света на бедните." 

"Данъчните убежище не ги създаде някой от Марс. Ние го направихме. Грешките трябва да се поправят. България е офшорна зона, ако сравним нивото на доходния данък със страни, като които искаме да бъдем. Приехме този подход (плоския данък - б.р.) като временна мярка за справяне с криза. В името на солидарността трябва да върнем прогресивната скала на облагане", смята Иван Нейков, според който тази политика трябва да засегне и косвените данъци. Тоест стоките от първа необходимост, като храните, да имат по-ниски ДДС-ставки от луксозни стоки. 
Цялото интервю с Иван Нейков чуйте в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наришкин: Преговори между Русия и Украйна в сегашните условия са невъзможни

Преговори между Русия и Украйна в сегашните условия са невъзможни, заяви директорът на руската Служба за външно разузнаване Сергей Наришкин пред ТАСС.  Наришкин посочи, че подкрепя позицията на президента Владимир Путин, че подобна стъпка е недопустима след: "терористичната авантюра на Киев в Курска област." Украинският Forbes: Над 1 млрд. долара е..

публикувано на 27.08.24 в 13:41
Украински спасители на мястото на ракетния удар в Кривий Рих, Украйна, 27 август 2024 г.

Украинският Forbes: Над 1 млрд. долара е струвала на Русия вчерашната въздушна атака над Украйна

Русия е изхарчила над един милиард долара за вчерашната въздушна атака над голяма част от Украйна, изчисли украйнското издание на „Форбс“. Публикацията е от късно снощи, малко преди да започне втората поредна нощ на бомбардировки над страната.  Четирима загинали и 16 ранени при последната вълна руски въздушни удари в Украйна Между 1,2 милиарда..

публикувано на 27.08.24 в 13:34
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев: Готови сме да дадем време на новия вътрешен министър

" Който и да е вътрешен министър, трябва да му се даде някакво време , за да видим дали той ще докаже или ще покаже поне с първите си стъпки, че ще има борба с купения вот. Ние сме готови да му дадем такова време на този министър , за да видим дали тези правилни стъпки ще бъдат направени". Това заяви пред БНР Ивайло Мирчев от "Да, България"...

публикувано на 27.08.24 в 13:32
Новият вътрешен министър Атанас Илков

Новият министър Атанас Илков: Няма да има сътресения в МВР

Няма да има сътресения в МВР. Това заяви новият вътрешен министър Атанас Илков при встъпването на поста. Той допълни, че хората в министерството трябва да работят спокойно. Новият вътрешен министър Атанас Илков уточни, че ако се наложат промени в МВР, те ще бъдат козметични, и то ще бъдат на места, където това се налага заради слабата..

публикувано на 27.08.24 в 13:28
Атанас Атанасов и Кирил Петков

ПП-ДБ предлага кандидатите за еврокомисари да бъдат изслушвани в парламента

От ПП-ДБ предлагат номинираните за български еврокомисар от МС да бъдат одобрявани и гласувани от парламента. Това заяви съпредседателят Кирил Петков: "За това още днес ние ще напишем писмо и към министър-председателя, и към председателя на Народното събрание да придвижат максимално бързо нашата предложена процедура, така че всяка една номинация, която..

публикувано на 27.08.24 в 13:19
Красимира Катинчарова

Депутатите на "Величие", близки до Ивелин Михайлов, искат промени в Конституцията, за да отпадне "домовата книга"

Независимите депутати от "Величие", лоялни на основателя на партията Ивелин Михайлов, обявиха, че внасят в деловодството промени в Конституцията, така че тя да се върне към процедурата по избиране на служебни правителства отпреди промените през декември. Красимира Катинчарова обяви, че целта е да се преодолее политическата криза, а не..

публикувано на 27.08.24 в 13:14
Антон Златанов

Мигрантският натиск е намалял със 70%. Екипът на Фронтекс остава до края на годината

Миграционният натиск на българо-турската граница е намалял със 70% спрямо миналата година, заяви гл. комисар Антон Златанов директор на главната дирекция "Гранична полиция" след срещата с изпълнителния директор на Фронтекс Ханс Лейтенс, който е на посещение в България за втори път за последните няколко месеца.  Двете страни са се договорили..

публикувано на 27.08.24 в 12:47