Слушател на програма "Хоризонт" обаче повдигна въпрос, свързан със застраховката на пътниците в градският транспорт.
„Когато човек си извади карта за градския транспорт, на гърба й пише, че след като валидираш картата - това ще послужи евентуално при някакво застрахователно събитие, ако се случи такова. В повечето превозни средства няма такива апарати - може би в над 60-70% от тях липсват такива апарати, на които да се валидира картата, която е за градския транспорт“, посочи той и подчерта, че ситуацията е различна, „когато човек си вземе билетче“, тъй като си „дупчи билетчето и това нещо му служи като документ при евентуално застрахователно събитие“.
Според него, „няма смисъл да се пише нещо на гърба“ на картата, „което не може да влезе в действие“.
Всички валидни документи за пътуване в градския транспорт осигуряват застраховка на пътниците при пътно-транспортно произшествие, независимо дали в превозното средство има апарат за чекиране на документа, обясни общинският съветник Зафир Зарков - член на комисията по транспорт в Столичният общински съвет.
„Тук категорично можем да кажем, че няма основание и не бива да се притесняват всички, закупили редовни превозни документи - независимо дали е карта или билет за еднократно пътуване – ползват естествено и правата като застрахователен документ. Това дали са валидирани или не - по никакъв начин не прави тяхната валидация нелегитимна съответно при злополука при застрахователите“, уточни Зарков. Той посочи още, че новата система за таксуване в градският транспорт в столицата ще обхване всички превозни средства на територията на града.
„Около 800 превозни средства оперират на територията на град София. Всички те ще бъдат оборудвани с валидиращи устройства и тогава ще може да бъдат таксувани или по време на изминато разстояние пътниците в градският транспорт, когато имат еднократни пътувания, съответно ще има и карти за по-дълги периоди, но всичко това в момента вече е в ход“.
Новата система ще дава възможност на пътниците да си купуват превозните документи и през интернет, като се очаква „така познатото билетче да отиде в историята, защото системата ще позволява да бъде заплащано съответно по време или по изминато разстояние“, добави Зарков, според когото и гратисчиите в градския транспорт ще намалеят, тъй като смарт системата предвижда да бъдат закупени и видеокамери.
"Които на практика има идея да бъдат използвани за преброяване на пътниците в превозните средства, които ще дават ясна представа между валидираните и броя на лицата във всяко превозно средство, което ще бъде допълнителен ориентир за контролите в градският транспорт“.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..
Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша". "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..
" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..