Партньорските отношения са подложени на много голям натиск, независимо дали има брак, или не, каза пред БНР семейният психотерапевт Елена Кръстева.
Днес завършва международната седмица на брака, която се провежда ежегодно от 7-и до 14-и февруари в над 23 страни по света. Като част от седмицата Кръстева се включи в инициативата „Прегърни ме силно“.
„Тази програма – „Прегърни ме силно“, е базирана на емоционално-фокусираната терапия. Това е клинично доказан подход, терапевтичен модел за работа с двойки, който възниква 80-те години в Канада. Това е една програма, която функционира в над 20 страни по света с доста голям успех. Помага на партньорите да изразят своите нужди от свързаност, любов, приемане, утеха и да подобрят взаимоотношенията си“, обясни Елена Кръстева в предаването „Преди всички“.
„Когато има някакъв проблем или някакъв стрес, обикновено по-лесно изразяваме емоции като гняв, фрустрация, разочарование, тръгваме през обвинението да търсим партньора си. Даже единият партньор става по-критичен, по-обвиняващ, докато другият се дистанцира, затваря се, опитва се да избегне конфликта, за да спаси връзката по своя начин. И всъщност така партньорите зациклят в един модел - ние го наричаме порочен кръг, негативен танц. Като разберем как и двамата партньори се въвличат в него, всъщност дава много голяма надежда, че могат да променят стъпките на танца, да излязат от този порочен кръг и да се свържат по един по-истински начин.“
Основата на една добре функционираща партньорска връзка е живото усещане за сигурна привързаност, посочи специалистът. Предизвикателствата на модерното общество са много и според проучванията, ако партньорите имат усещане за свързаност и за дълбока връзка, по-лесно преодоляват препятствията, допълни още семейният терапевт. „Като имам една сигурна основа вкъщи, с човека, който съм си избрал, мога по-лесно да отида и да се боря с тоя свят, защото имам подкрепа, имам любов, разбиране.“
Все повече двойки се обръщат към специалисти, отбеляза Елена Кръстева. Тя призова да се търси помощ преди да се задълбочат проблемите във взаимоотношенията, защото по думите й, в България повечето двойки се обръщат към терапевт, когато нещата са „доста зациклили и ескалирали“.
„Добре е при дори по-малки степени на дискомфорт и неудовлетвореност в отношенията да се погрижим за връзката.“
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..
Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..
Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..
"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи, защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..
Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума. Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..
9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването. О коло..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..