Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

| Интервю
Снимка: Валерия Николова

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски.

Той подчерта, че в близките години висшето образование и научно-изследователската работа ще претърпят значителни промени. Те са свързани с необходимостта научно-изследователската дейност да бъде по-пряко свързана с нуждите на цялото общество, обясни проф. Лалов в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

От друга страна той отбеляза и финансирането на българската наука – освен държавно и от фирми, то се прави и по европейски проекти, които, според него, в близките години ще бъдат насочени много по-прагматично отколкото сега. По думите му това ще даде отражение на научната тематика.

"Науката е сложна система. Тя не е - само да дадеш пари за приложение и то се получава. Необходимо е обучение и на специалисти. От друга страна – тези специалисти трябва да имат общ поглед, трябва да имат фундаментална подготовка. Много по-широки познания трябва да има. Тогава ще се види, че българската, пък и европейската наука вървят в крак с времето".

Според него европейската наука сега малко "коцука". Не е достатъчно финансирана, обясни проф. Лалов. Също така като че ли консерватизмът в Европа все още е по-силен отколкото е в САЩ и Китай, добави той. Затова професорът смята, че предстои промяна, която обаче не може да се случи изведнъж. По думите му това ще стане за няколко години, включително при българската наука.

Проф. Лилов изтъкна, че задържането на младите учени в България е сложен проблем. По думите му са направени стъпки по отношение на заплащането на българските учени. Апаратура също се доставя по проектите, допълни той. Според него обаче трябва и работа в колективи.

Ученият подчерта, че е остър проблемът с учителите по физика в средното образование:

"В България са необходими не по-малко от 1000 учители по физика, а може би и повече. Имаме хроничен недостиг и той се отразява в начина на преподаване".

Науката е безкрайна в своето развитие, отбеляза още проф. Иван Лилов и бе категоричен, че ще има нови открития във физиката.

Цялото интервю на Валерия Николова с проф. Иван Лалов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.  


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45