Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Романът "Нови хора" на царския съветник Любомир Лулчев излиза отново 82 години след първото му отпечатване

Това е единствената книга, която Лулчев пише преди познанството си с Петър Дънов

Фрагмент от корицата на изданието от 1937 г.
Снимка: https://petardanov.com

Романът „Нови хора“ излиза за първи път 82 години след първото си отпечатване през 1937 г. Той е на една от най-мистериозните исторически фигури в историята на България в първата половина на XX век - Любомир Лулчев – таен духовен съветник на Цар Борис III и последовател на Петър Дънов.

Даниел Капсъзов, който е от рода на Лулчев, посочи, че за него се знае много малко. Включително в неговото семейство не се е говорело за Лулчев – това е била тема табу.

„За да не ни последва вълната на реваншизма на комунизма, за него не се говореше“.

Капсъзов разказа, че Любомир Лулчев е бил осъден на смърт и неговата смъртна присъда е изпълнена от Народния съд, въпреки че няма никакви доказателства за негова дейност като враг на народа, а точно обратното.

„За мен той е огромен българин. За съжаление, много малко знаехме за него“, добави той.

„Това е единствената книга, която Любомир Лулчев е написал преди да се познава с Петър Дънов и да е под влияние на Бялото братство. Заради това на мен ми се стори, че книгата ще бъде много интересна. Прочетох я и я предоставих на роднините на Лулчев. Обединихме се около идеята, че тази книга трябва да види бял свят“, разказа Росица Букова.

Редакторът на новото издание на „Нови хора“ Спаска Миховска добави:

„Проблемите в романа са свързани не толкова с неговата дейност като таен съветник на царя, колкото с предстоящата му връзка с учителя Петър Дънов. Неговите ясновидски качества и на духовно просветлен човек, които действително са съществували и които 3 години след написването на романа го завеждат при учителя Дънов, показват, че в него този дух на търсенето на новото е съществувал, когато той е обмислял романа. Макар че в романа нищо не се споменава за Дънов и учението му, то качествата и идеите, с които са надарени някои от героите в романа, водят точно в тази посока“.

Романът „Нови хора“ описва цялостния обществено-политически живот на България в тази епоха – в началото на XX век.

Книгата няма да се разпространява в книжарниците, може да се закупи само онлайн. Представянето ѝ ще бъде утре от 18 часа.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36