Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руслан Стефанов, ЦИД: Искането на топлофикациите за увеличение на цените не трябва да изненадва

Руслан Стефанов
Снимка: БГНЕС

Центърът за изследване на демокрацията организира днес дискусия, посветена на дългосрочната енергийна политика на България. В рамките на събитието ще бъде представен и анализ на ЦИД за оценка на българския национален план за енергетика и климат.

Пред БНР Руслан Стефанов, директор икономическа политика в ЦИД, коментира, че искането на топлофикациите за увеличаване на цените на енергията „не трябва да бъде изненада“.

„Това е нещо, което в Европа се случва от две десетилетия. Европа е обявила, че ще декарбонизира икономиката си, т.е. всички въглищни и други централи на твърди горива ще трябва да закупуват квоти. Тези квоти дълго време стояха на сравнително ниски цени или съответно централите не бяха задължени да ги купуват. Но от тази година това е задължително и съответно цената им се вдигна, както се очакваше. България можеше да се подготви, най-малкото да е наясно, че Европа отива в съвсем различна посока“, каза Руслан Стефанов в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

Той допълни, че целта е към 2050 г. в ЕС вече да няма подобни замърсяващи източници на енергия и част от тази стратегия е повишаването на цените.

„Докато България си мисли, че с един източник на газ някак си имагинерно ще успее да се измъкне тези повишаващи се цени, това няма как да стане“, отбеляза Стефанов: „Фокусът е, че съответните държавни предприятия – „Булгаргаз“, топлофикациите, работят на загуба или тази загуба се покриваше през други увеличения на капитала. Но не можем да избегнем дългосрочно покачване на цените.

„Цената от една бъдеща АЕЦ ще бъде по-висока“, предупреди още той.

По повод намесата на държавата в цените на тока на свободния пазар, сделката за продажбата на ЧЕЗ и в други подобни случаи Стефанов коментира, че „това е много неприятно и може да бъде определено от една страна като чист лобизъм, а от друга като много тежка форма на завладяване на държавата“.

„Хубаво е да видим дългосрочните оценки за това накъде се движи Европа, къде е България вътре, и до какви ценови равнища ще стигнем. Това, което се вижда от оценките, предадени от българските власти, е, че ние очакваме до 2050 г. едно удвояване на сегашните равнища“, каза Руслан Стефанов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на животните се стреми към повишаване на стандартите на хуманно отношение

"Светът е и техен дом" е темата на днешния Международен ден на животните. Събитието се отбелязва за 99-а година и цели да привлече внимание към желаните стандарти за хуманно отношение към животните. Инициативата за празника е на писателя и кинолог Хайнрих Цимерман. Той организира първия Световен ден на животните на 24 март 1925 г. в Берлин, когато..

публикувано на 04.10.24 в 00:12
Зоната пред НС в София, известна като Триъгълника на властта.

Съпругата на Джейхан Ибрямов: Обявявам гладна стачка в "Триъгълника на единовластието"

Съпругата на Джейхан Ибрямов - Биршен обяви гладна стачка до освобождаването му.  Кандидат-депутатът е задържан за 72 часа под стража, след като снеха имунитета му от наказателно преследване. Биршен Ибрямова посочи, че ще стои в "Триъгълника на властта", който определи като "Триъгълника на единовластието". Тя каза още, че изчаква конвоя, който ще..

публикувано на 03.10.24 в 21:35
Европейска сметна палата

Европейската сметна палата: Предвидените разходи не отговарят на целите на отбранителната готовност на ЕС

Има риск предложените 1,5 млрд. евро разходи за 2-годишен период за програмата за европейска отбрана да не отговарят на амбициозните цели за засилване на отбранителната готовност на ЕС и принос към промишлената база за отбраната на Украйна. Това се казва в оповестено днес становище на Европейската сметна палата. Одиторите посочват,..

публикувано на 03.10.24 в 19:56

81-годишна жена иска да стане народен представител от област Монтана

81-годишна жена иска да стане народен представител от област Монтана. Най-младият кандидат за депутат е жена на 23 години. 126 са кандидатите за народни представители от 12-и многомандатен избирателен район Монтана за извънредните избори на 27 октомври. 20 партии и 8 коалиции са предложили своите кандидати. Сред тях най-младият е жена на 23..

публикувано на 03.10.24 в 19:43

МЗ: ТЕЛК трябва да могат да разглеждат всички насочени към тях случаи

Териториалните експертни лекарски комисии трябва да могат да разглеждат всички насочени към тях случаи, защото са с общ профил, а не са специализирани. Така от Министерството на здравеопазването аргументираха отпадналата от вчера възможност за пренасочване на пациентско досие от една комисия към друга. Пациентски организации предупреждават за..

публикувано на 03.10.24 в 19:21

ЦИК свали имунитета на кандидата за народен представител Джейхан Ибрямов

С 13 гласа "за" Централната избирателна комисия и разрешила свалянето на имунитета на кандидата за народен представител Джейхан Ибрямов. Това стана час след като в ЦИК е постъпило искане от заместник главния прокурор Елена Каракашева, в което  се иска разрешение срещу Ибрямов да започне наказателно производство и той да бъде задържан за три..

публикувано на 03.10.24 в 19:10
Филип Гунев

Филип Гунев: Турция остава ключова дали ще позволи бежанска вълна от Близкия изток

Турция остава ключ към това дали ще позволи бежанска вълна от Близкия изток , защото ще е първата и най-засегната от такава. Това каза пред БНР Филип Гунев, бивш заместник-министър на вътрешните работи. "Анкара планира репатриране на сирийски бежанци от турска територия, а не приемане на още. Но една такава бежанска вълна не е задължително да..

публикувано на 03.10.24 в 18:38