Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Василев открива "Невидимата искра на Възраждането"

Погледът към историята днес е сякаш с дрон, но това не е достатъчно, твърди той

| обновено на 30.04.19 в 15:34

"Всяка книга има своя съдба", каза пред БНР Румен Василев, филолог и автор на книгата "Невидимата искра на Възраждането". По думите му, попаднали в ръцете на читателите, книгите заживяват самостоятелно - едни се забравят, а други остават.

"Погледът към историята днес е сякаш с дрон, но това не е достатъчно. Мен ме интересуват хората, връзките и механизмите, по които те са постигнали това, което ги прави важни за нашата история", коментира Василев в предаването "12+4" на програма "Хоризонт". Според него учебникарските представи за историята на Европа не се покриват с онези течения, под повърхността, които са определяли съдбата и облика на Европа в периода на бума след Просвещението.

Той разказа, че когато е писал книгата, е прочел всичко от списание "Читалище", което е излизало в Цариград в навечерието на Априлското въстание:

"Темата за Съединени европейски щати е прокламирана още тогава от главния редактор Драган Цанков. Тези будните умове - Софроний, Раковски, Берон, Левски са част от онова, което се е случвало в Европа".

Според Румен Василев Възраждането се случва първо в умовете на тези българи, които са се докоснали до европейската цивилизация, без изключение. Всичко, което се е случило у нас, е било резултат от процесите, които са се случили в Европа. Той обясни, че това е искал да онагледи в книгата си.

"Масонството, когато да се разпространява от Англия към континента, то придобива свои особености, спрямо особеностите на всяка страна. И Берон, и Раковски, всички са свързани със Западна Европа". В резултат на това в много наши читалища има печат със стиснати ръце, което е масонски символ - обясни Василев.

Интервюто на Даниела Якова с Румен Василев в предаването "12+4" на програма "Хоризонт" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Георгиева

Надежда Георгиева и танцът с препятствията, които животът ни сервира

Изложбата "Невротичният балет на красотата и разрухата" в Гьоте институт ще продължи до 16 юни. В нея Надежда Георгиева, художник и визуален артист от Берлин, показва три творби. Те изобразяват цветя в различни фази на техния живот . "Винаги съм искала да правя креативни неща", сподели тя в предаването "Хоризонт до обед". Надежда..

публикувано на 04.06.24 в 11:34
Петър Мичев-Педро

Почина художникът Петър Мичев-Педро

Тази нощ ни напусна плевенският художник Петър Мичев-Педро. Тъжната вест съобщиха от семейството му. Плевенските художници се прекланят пред паметта му. Петър Мичев-Педро е роден в Плевен, той е един от най-успешните български художници. Негови картини са притежание на известни личности и престижни галерии.  Загубата е огромна, каза Николай..

публикувано на 04.06.24 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В първото издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Среща с българския музикант на 2023 година и издател на новото списание “Български артист“ – световната оперна звезда Соня Йончева - Томбола за билети за концертното изпълнение на операта “Тоска“ от..

обновено на 03.06.24 в 19:04
Георги Милтиядов, Вероника Тодорова, Любомир Дяковски и Веско Ешкенази

Любомир Дяковски: Рецептата за успех е да имаш насреща млади, мотивирани и талантливи хора

Плевенската филхармония грабна две изключително важни отличия на церемонията "Музикант на годината" за 2023 година. Тя се проведе в Първо студио на БНР на 31 май. Диригентът Георги Милтиядов спечели вота на публиката в категория "Млад музикант на годината". Наградата "Музикален проект на годината" беше присъдена за проекта "В света на..

публикувано на 03.06.24 в 12:03

Плевен ще се превърне в център на театралното предизвикателство

В Плевен от 25 юни до 8 юли за първи път ще се проведат Международни театрални дни, в рамките на които е и новият фестивал „Школа“.  Той е по-различен от всички останали, а Плевен се превръща в център на театралното предизвикателство. Латинка Светозарова разговаря с Димитър Кабаков - директор на Драматично-кукления театър „Иван..

публикувано на 02.06.24 в 06:03

Милион читатели посещават националната библиотека в Йерусалим

Месец юни е обявен за месец на книгата от народа на книгата. Милион читатели от чужбина и от страната има всеки месец националната библиотека в Йерусалим.  Новата й сграда, която прилича на отворена книга, е открита само преди няколко месеца.  По използвани иновационни технологии и дигитализиране, тя надминава тези в Дубай и Александрия...

публикувано на 02.06.24 в 05:42
Румяна Пелова

Румяна Пелова събра стихове и разкази в "Палава детска книжка"

Прекрасна книжка от стихове и разкази е написала и издала съвсем наскоро Румяна Пелова от Перник. Тя и така се казва "Палава детска книжка". Интересни свежи илюстрации, хубав стих, чудесен  допир до света на детето и неговото светоусещане. В разказите главна героиня е нейната внучка Вероника под името Роня хулиганката. Късмет е да имаш..

публикувано на 02.06.24 в 05:19