Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

35 години от първата национална експедиция до Еверест

Участниците в експедиция "Еверест '84"




Тази година се навършват 35 години от първата национална експедиция до Еверест. Тя записва едни от най-големите постижения в историята на родния и световния алпинизъм. Христо Проданов става първият българин, изкачил най-високия връх на планетата, при това по най-трудния маршрут, осъществява първо подобно ранно изкачване на върха - през април, и става 13-ият човек в света, изкачил Еверест без кислороден апарат. Дни след неговата смърт четирима българи - Методи Савов, Иван Вълчев, Николай Петков и Кирил Досков, правят за първи път в историята цялостен траверс на Еверест, наречен по-късно “Българския траверс”, като се изкачват от запад и слизат от юг. Изкачването по Западния гребен пък, т.нар. Жесток път, е второ в историята преминаване на този маршрут, което няма повторение вече 35 години. 

Участниците в експедицията пристигат в базовия лагер на 18 март 1984 г. и започват постепенното изграждане на височионните лагери. На 20 април Христо Проданов и шерпът Ринджи тръгват към върха без допълнителен кислород. Шерпът, обаче, се отказва и се връща. 

Христо Проданов
В 18:10 Проданов се обажда по радиостанцията, че е на върха. Стои там половин час и започва да слиза обратно по Жестокия път (Западния гребен). В 21.10 ч. се обажда в базовия лагер, че ще направи бивак някъде, за да изкара нощта. До сутринта няма вест. На 21 април е установена връзка по радиостанцията и от откъслечните думи на Проданов става ясно, че той е в беда.
Същия ден започва започва неговото издирване. Най-високо достига Людмил Янков - 8500 м, в 21 ч., но не открива Проданов. Налага се да нощува на 8400 м, а после успява да се върне в базовия лагер.

В следващите дни времето се влошава и не позволява на алпинистите да продължат издирването на Христо Проданов. В началото на май те нановно изграждат разрушените височинни лагери 4 и 5. 

На 8 май Методи Савов и Иван Вълчев тръгват с кислородни бутилки към върха, изкачват го и започват слизане по Югоизточния гребен. Налага се да прекарат нощта на невероятната височина от 8750 м.

На 9 май Кирил Досков и Николай Петков тръгват от щурмовия лагер и успяват да стигнат върха за едва 6 часа и 10 минути. На слизане спасяват от сигурна смърт Методи Савов, който вече е е със сериозни измръзвания - подават му кислород и го свалят надолу. 

В България участниците в експедицията са посрещнати като герои.

Николай Петков
"Това е една голяма национална експедиция, с много голяма цел, която е изпълнена по един добър начин, с резултат, който, от разстоянието на времето можем да кажем, че не е повторен" - разказва Николай Петков.

"Тази оценка, която беше дадена тогава, е вярна. Това беше едно от големите събития в спорта за България за века. Уникално събитие... По добър начин изпълнена задача. За съжаление, един от нас остана там... Изключително драматина експедиция, но той спортът е такъв" - споделя Петко Тотев, участник в експедицията, а в момента -  председател на Българската федерация по катерене и алпинизъм.

Петко Тотев
Какво разказват двамата за Еверест '84 и какво мислят за развитието на алпинизма у нас - чуйте в звуковия файл. 



Довечера годишнината ще бъде отбелязана в София. В срещата ще участват някои от участниците в експедицията, а ще бъде прожектиран и филмът на Милан Огнянов и Методи Савов за Еверест. Събитието е от 18:30 ч. в Полския културен институт.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и разпространяването на дезинформация. Сред залозите в тези два случая са международната политика и интересите на..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58