Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искрен Веселинов и Мирослава Петрова пред БНР

Противоконституционна ли е забраната за свободно къмпиране

Плажът на къмпинг "Корал"
Снимка: БГНЕС

От гражданското движение “Да запазим Корал“ призоваха да не се наказват къмпингуващите, които пазят природата, и на тях да не се гледа като на заплаха от законотворците, в отворено писмо до председателя на Регионалната комисия в парламента Искрен Веселинов.

Именно тази комисия ще разгледа промените в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, внесени между 1-во и 2-ро четене.

За регламент при къмпингуващите се застъпи самият Веселинов, автор на един от 5-те проекта с изменения.

Според Мирослава Петрова, която е автор на отвореното писмо, има противоконституционни текстове в предложените изменения между 1-во и 2-ро четене:

“Бих искала да започна по този начин – в една държава с изключително крехко върховенство на правото, която срамно се тресе всеки ден от тежки корупционни скандали, човек се чуди за какво да се хване и да търси някаква разумност, като гледа, че на дневен ред излизат закони за промяна на Закона за устройство на черноморското крайбрежие, които се занимават с нарушителите – се опитват да ударят по единствените пазители на остатъците на недообезобразеното българско черноморско крайбрежие, всъщност са къмпиращите. Защото човек, като тегли чертата, вижда, че единствените места, на които са запазени ландшафт, природа и абсолютно всичко, са местата, на които от 30 г. се къмпира, а не местата, които имат концесионери“, посочи пред БНР Мирослава Петрова и допълни в интервю за предаването “Преди всички“ по програма “Хоризонт“:

“Освен това се прави по един наистина недостоен начин, защото се налагат санкции за къмпиране върху дюни в една държава, която практически не знае къде са ѝ дюните, защото специализираните ѝ кадастрални кадри не съвпадат“.

"Не ми стана ясно кой точно определя пазителите – някой раздава значки и минават изпити за пазители или нещо подобно", запита пред БНР Искрен Веселинов в отговор на въпроса: "С пазителите или нарушителите ще се занимае комисията?".

"Моето предложение е било насочено изцяло, за да реша процеса на тези хора, имам безброй много такива приятели, и всъщност те са причината изобщо да внеса това предложение, защото, на практика, недостигът на къмпинги по Черноморието е вопиющ. Това, че се разполагат в непредназначени за това терени къмпинг съоръжения, съответно палатки и т.н. - е повод за едно гонене", каза Веселинов и уточни:

“Има едно изменение в закона, което предвиждаше преди 3 години още, да се предвиди възможност за къмпингуване на места, които са извън официалните къмпинги, тъй като за официалните къмпинги изобщо процедурата е супер сложна, за да се направят, обаче това нещо не се случва 3 години. И поради тази причина аз предложих една промяна, с която да се въведе някакъв ред изобщо в ситуацията и къмпингуващите да не са вечно виновни и вечно преследвани, тези, които са извън официалните къмпинги“.

"Аз съм изключително изненадан от тази реакция срещу моето предложение", посочи още той и допълни:

"Освен, ако някой не си присвои правото да говори от името на къмпингуващите и така с някакви обобщения просто да се търси противник, с който да се сражава, за да легитимира съществуването си".

Интервютата на Лора Търколева с Мирослава Петрова и Искрен Веселинов може да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Десислава Христозова

Деси, къде си? – как да се преборим с излишните килограми заедно

Над 60 процента от българското общество има проблеми с килограмите . Затлъстяването е като лавина. Да си дебел е стигма. Обществото се прави, че приема тези хора. Мисията на Десислава Христозова е да покаже на светло хората с наднормено тегло , как живеят те и как се борят с излишните килограми. На това е посветена нейната..

публикувано на 30.07.24 в 09:42

Задава ли се контрол върху личната кореспонденция през чат приложения?

С добрата инициатива на законодателя се въвеждат мерки, които нарушават драстично и нашите права . Това заяви пред БНР Богомил Шопов, съосновател на "Електронна граница - България", във връзка с обсъждана промяна в директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации. Става дума за предлагана задължителна..

публикувано на 30.07.24 в 09:13
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова за решението на КС: Късогледство и двоен стандарт

" Конституционният съд не успя да надскочи собствените си ограничения и да бъде на висотата на актуалната политическа и геополитическа обстановка. Това конституционно решение не е просто затворено в рамките на България, а има проекция и извън нашата територия." Това каза пред БНР Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни..

публикувано на 30.07.24 в 08:35
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Отровените отношения в лявото трябва да бъдат преодолени

Събиранията на Бузлуджа са знакови. Бузлуджа този път беше вид лакмус дали процесите, тръгнали между различните леви формации, срещат подкрепа сред левите хора. Това каза пред БНР Татяна Дончева, лидер на "Движение 21", след срещата за ляво обединение в Стара Загора. Призиви от Бузлуджа: Да се обединим Левите хора одобряват тези..

публикувано на 29.07.24 в 08:25

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57