Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туристическите маршрути в Осоговска планина - на интерактивна карта

Снимка: БГНЕС

Експерти от Фондация "Биоразнознообразие" съвместно с македонски специалисти са направили анализ на природните богатства и забележителности в Осоговска планина. Описани са пешеходните маршрути и подходящите пътеки за изминаване с велосипед.

"Имахме един проект, който се казва "Устойчиво бъдеще за хората и природата в Осогово", който приключи преди година и половина-две и от него остана един хубав доклад, който оценяваше потенциала на Осоговска планина за природен туризъм. Хубаво,  обаче този доклад някак не ни се щеше да остане на хартия и така хората да не разберат нашите изводи от него. Това беше един начин да доближим резултатите от доклада до обществеността като покажем за какъв вид природен туризъм планината е най-подходяща, да покажем тези маршрути като нещо приятно, привлекателно и достъпно", разказа в предаването "Закуска на тревата" Мартина Колева от Фондация "Биоразнообразие".

"Освен визуализирани линии по релефа на района, човек може да си свали gps трак, може да види височинен профил на съответния маршрут, може да прочете подробно описание и да види снимки от маршрута", допълни тя.

Маршрутите в Осоговска планина са разделени на две категории - пешеходни и веломаршрути. "Пешеходните маршрути са 34 на брой, маршрутите за планинско колоездене са 20 на брой и има един маршрут, който е тази част на Европейския велосипеден маршрут - Пътят на желязната завеса, който минава през този район", обясни още Мартина Колева.

Подходящият за посещения период на Осоговската планина се простира от май до ноември.

"Планината пеша и с велосипед може да бъде прекосена за два дена. Препоръчваме хората да отседнат в базите в района. Има бази, които са в сърцето на планината, поне три на брой по-известни. Разбира се, град Кюстендил също може да бъде използван като изходно място, също и няколко села, които са в подножието на планината предлагат къщи за гости, но като цяло преобладават в нашата карта еднодневните турове, като сме включили няколко двудневни. Ако питате мен, може и цял месец да си изкарате в Осогово, пробвайки различни подходи и различни маршрути."

За няколко от маршрутите е необходимо да бъде уведомена Гранична полиция, особено ако пътувате с по-голяма група, съветва Мартина Колева:

"Не толкова, че Гранична полиция ще ви разреши или ще ви откаже достъпа, а просто те трябва да бъдат уведомени за присъствие на хора по тези гранични пътища. Те са хората, които могат да ви помогнат в района независимо какъв ви е проблема. Друго интересно нещо за района (все пак това е планински терен) - човек трябва да бъде добре подготвен със зареден gps, ако ще ползва картата, задължително със заредени батерии, все пак  и с една хартиена карта под ръка. Всичко се случва."

Повече можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05

платена публикация
Как да се грижим правилно за здравето на почвата с помощта на Torove.bg

Здравето на почвата обуславя как растенията ще растат, ще се развиват и справят със стреса от околната среда. Почвата, която е добре поддържана, подпомага здравословния растеж на растенията, като увеличава тяхната устойчивост на болести и вредители и спомага за по-добри добиви. Видове състояния на почвата Почвата е основен ресурс..

публикувано на 13.03.24 в 13:23

Без селфита или бавене - или какво да правим, ако намерим таралеж, преждевременно събудил се от зимен сън

Необичайно високите температури през последния месец доведоха до цъфнали цветя и овошки, както и до притеснения за реколтата, ако има рязък спад в показанията на термометрите. Освен да събуди дърветата, отразява ли се топлото време и на животните, които спят зимен сън, и по-специално на таралежите ? Независимо от топлите зими през..

публикувано на 10.03.24 в 11:07

"Зелен данък" в Кипър вдига разходите на домакинствата със 121 евро годишно

Средно 121 евро на година се очаква да бъде допълнителната тежест за всяко домакинство в Кипър от въвеждането на "зелен данък" върху стоки и услуги. Прилагането му започва през лятото на тази година като първа част от мащабна реформа за създаване на модерна интегрирана данъчна система.  В началната фаза екологичното данъчно облагане ще..

публикувано на 03.03.24 в 11:32

Петър Попчев: Инвестицията в гражданска енергийна общност ще е между 3000 и 5000 лева

Около 1,5 милиона са гражданите на ЕС, организирани в граждански енергийни общности. Още през 2019 г. ЕК излезе със законодателен пакет за чиста енергия,  обединяващ няколко директиви. Нашето законодателство позакъсня с около 2 години . Сега шлюзовете за практически действия на граждани и общини са отворени . Това казва в интервю за БНР Петър..

публикувано на 22.02.24 в 11:37

Доц. Николай Симов в търсене на нови животински видове във Виетнам

Мястото е Югоизточна Азия, в източния край на полуостров Индокитай. Между Китай, Лаос, Камбоджа и Южнокитайско море се намира Виетнам . Неговата площ е повече от 330 хиляди квадратни километра, а около 40 процента от нея е заета от гъсти екваториални гори, в които живеят множество растителни и животински видове. В тази източна част от..

публикувано на 12.02.24 в 15:51