Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туристическите маршрути в Осоговска планина - на интерактивна карта

Снимка: БГНЕС

Експерти от Фондация "Биоразнознообразие" съвместно с македонски специалисти са направили анализ на природните богатства и забележителности в Осоговска планина. Описани са пешеходните маршрути и подходящите пътеки за изминаване с велосипед.

"Имахме един проект, който се казва "Устойчиво бъдеще за хората и природата в Осогово", който приключи преди година и половина-две и от него остана един хубав доклад, който оценяваше потенциала на Осоговска планина за природен туризъм. Хубаво,  обаче този доклад някак не ни се щеше да остане на хартия и така хората да не разберат нашите изводи от него. Това беше един начин да доближим резултатите от доклада до обществеността като покажем за какъв вид природен туризъм планината е най-подходяща, да покажем тези маршрути като нещо приятно, привлекателно и достъпно", разказа в предаването "Закуска на тревата" Мартина Колева от Фондация "Биоразнообразие".

"Освен визуализирани линии по релефа на района, човек може да си свали gps трак, може да види височинен профил на съответния маршрут, може да прочете подробно описание и да види снимки от маршрута", допълни тя.

Маршрутите в Осоговска планина са разделени на две категории - пешеходни и веломаршрути. "Пешеходните маршрути са 34 на брой, маршрутите за планинско колоездене са 20 на брой и има един маршрут, който е тази част на Европейския велосипеден маршрут - Пътят на желязната завеса, който минава през този район", обясни още Мартина Колева.

Подходящият за посещения период на Осоговската планина се простира от май до ноември.

"Планината пеша и с велосипед може да бъде прекосена за два дена. Препоръчваме хората да отседнат в базите в района. Има бази, които са в сърцето на планината, поне три на брой по-известни. Разбира се, град Кюстендил също може да бъде използван като изходно място, също и няколко села, които са в подножието на планината предлагат къщи за гости, но като цяло преобладават в нашата карта еднодневните турове, като сме включили няколко двудневни. Ако питате мен, може и цял месец да си изкарате в Осогово, пробвайки различни подходи и различни маршрути."

За няколко от маршрутите е необходимо да бъде уведомена Гранична полиция, особено ако пътувате с по-голяма група, съветва Мартина Колева:

"Не толкова, че Гранична полиция ще ви разреши или ще ви откаже достъпа, а просто те трябва да бъдат уведомени за присъствие на хора по тези гранични пътища. Те са хората, които могат да ви помогнат в района независимо какъв ви е проблема. Друго интересно нещо за района (все пак това е планински терен) - човек трябва да бъде добре подготвен със зареден gps, ако ще ползва картата, задължително със заредени батерии, все пак  и с една хартиена карта под ръка. Всичко се случва."

Повече можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37