Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театър на сетивата в книжарница с мисия "Надежда" в Пловдив

В книжарницата работят само младежи с интелектуални затруднения

7
Снимка: Архив на книжарницата

Театър на сетивата – това ще се случи днес, за 24 май, в книжарница „Надежда“ в Пловдив. Организация на хора с увреждания ще представи там проекта си.

„Казва се „Сензорен театър“, който е насочен към всички сетива. Ще търсим една мечка, минавайки през различни трудности. Когато минем покрай водопада, ще ни пръска вода. Когато влезем в гората, ще ни брулят листенца. Идеята е да стимулираме сетивата и фантазията на децата през преживяване и през усещане.“ Това разказа в предаването „Графити по въздуха“ Кремена Стоянова, председател на Сдружение „Паралелен свят“ в Пловдив.

Книжарница с мисия „Надежда“ е социално предприятие, в което работят само младежи с увреждания. Засега книжарницата е единствена по рода си в страната.

„От откриването на 1 ноември до момента извървяхме доста дълъг път. Имаме още много да вървим, но в момента нашите младежи вече са доста по-уверени, доста повече хора вече знаят за нас, за нашата мисия. Надеждата я има и работи с пълна сила“, разказа Кремена Стоянова за рубриката „Има ли мегдан“.

Съвместната дейност в сдружението на родители на деца с интелектуални затруднения продължава вече девет години, обясни тя.

„Разбрахме, че нашите деца могат и умеят да се развиват тъкмо по този начин – когато ги научим как да се справят с живота. Така че идеята на книжарницата е не да затворим, когато свърши проектът, а напротив – може би тогава ще се разрасне повече и повече.“  

Във всеки бизнес е най-трудна първата една година, допълни тя. Началото не било лесно. „Младежите не знаеха къде се намират, не знаеха какво означава работно място и няма как да очакваме от тях те да започнат да работят така че и самото предприятие да печели. но Сега вече, обучени, умеещи все повече и повече, ние имаме шанса не само да оцелеем, но и тези същите младежи да ги презентираме на свободния пазар на труда, те да си намерят истинско работно място, а на тяхно място да дойдат други младежи, които също така да обучим и те да имат своя шанс да се реализират в живота.“

Кремена Стоянова уверява, че идеята е не 19 младежи да работят в книжарницата цял живот, а от там да минават включително родители на деца с увреждания, които не са работили от раждането на детето им, хора с увреждания, младежи с интелектуални затруднения. В книжарницата идват хора с психични заболявания, които по думите на Кремена са „отхвърлени от пазара на труда или ги наемат за ден-два, максимум месец“.

За всички е ясно, че книгите при нас не се продават с цел печалба, уточни още тя. „Ние подаряваме дори книги втора употреба. Хората идват и ни ги даряват. Ние по същия начин ги даряваме на други хора, които ги харесват. Ние не ги продаваме, те нямат цена. Идват, харесват. Ако преценят, оставят нещо в една касичка. Ако не – просто ги взимат и ги отнасят със себе си.“

Като едно от ценните неща в книжарница „Надежда“ Кремена Стоянова определя „живите книги“, живите истории. „Това са нашите младежи, това са нашите родители, които нямат нищо против някой да дойде и да си поговори с тях.“

Оттук нататък предстоят много събития с автори и в книжарница „Надежда“ се надяват  да се впишат в културния дневник на Пловдив – Европейска столица на културата.  

Социалното предприятие книжарница с мисия „Надежда“ инвестира цялата си печалба в хората. Затова е важно да има достатъчно клиенти, които да могат да пазаруват там, включително канцеларски материали за фирмите, за да може предприятието да се развива и да помага на нови младежи в бъдеще.

Кремена Стоянова дава и пример с работещо при тях момче, завършило образованието си преди три-четири години, но което никъде не може да се реализира.

„Той има доста умения. Най-важното е да се фокусираме върху техните умения. Неговата мечта е да мие чинии в един ресторант. Ние не можем да му предложим такова нещо, но той познава вече какво означава работодател, знае какво означава работно време… Оттук нататък, презентирайки го пред работодатели, ние ще го подкрепяме в неговата реализация на новото му работно място.“   

Какво е да имаш книжарница с мисия слушайте и в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02