Най-много българи вярват на новините на Българското национално радио, тази констатация се съдържа в годишния Доклад за дигиталните новини на Института за изследване на журналистиката „Ройтерс“ към Оксфордския университет.
Мащабният изследователски проект е осъществен чрез онлайн анкета сред 75 хил. потребители на новини в 38 държави.
Д-р Расмус Нилсен е директор на изследователския институт и е сред участниците в провеждащия се у нас Шести световен конгрес на информационните агенции, който е под мотото „Бъдещето на новините“.
Един от основните изводи на института за изследване на журналистиката „Ройтерс“ е, че все повече хора се притесняват от дезинформацията и се обръщат към по-достоверни източници на информация. А това може би е обяснението, че именно новините БНР се ползват с най-голямо доверие сред участниците в анкетата.
Д-р Нилсен обясни пред БНР дали тази тенденция се наблюдава при обществените медии и в други страни:
„Често констатираме, че обществените медии са най-сигурен източник на новини, към който хората имат доверие. Това е така, защото те са много по-малко политизирани, предлагат много различни мнения. Освен това те имат и своята дълга история с много широка аудитория, а хората са склонни да вярват на медии, които добре познават“.
В интервю за предаването „Хоризонт за вас“ д-р Нилсен коментира и това, че често професионално журналистите отразяват събитията, на които присъстват, но в ролята на репортери, докато в социалните мрежи с това се заемат и много хора, които просто присъстват или участват в дадена проява:
„Мисля, че когато става дума за новини, които касаят политиката и публичните прояви, професионалните журналисти и в бъдеще ще бъдат основния източник на информация. Но също така е ясно, че за много други събития, които досега бяха отразявани от журналисти, сега хората могат да намерят и много други източници, дори чрез приятели или социални кръгове. Дори ако продължим да наблюдаваме тенденцията да намаляват новините, създавани от журналисти, тяхното участие в медийния поток ще си остане все така важно“.
Какво ще бъде според него влиянието на социалните медии и тяхното влияние в бъдеще в сравнение с традиционните източници на информация.
„Мисля, че социалните медии се радват на значителна популярност, чрез тях получаваме значителен процент от информацията и хората все по трудно ще се ориентират в избора си на какво да вярват и на какво не. В същото време социалните медии дават на хората невероятен достъп и избор на източници от цял свят, така, че разнообразието е добро нещо, но изборът трябва да се прави осъзнато“.
Цялото интервюто с д-р Расмус Нилсен може да чуете от звуковия файл.
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..