Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Анна Кръстева: Българският миграционен феномен у нас е дълбока тайна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Докладът "Българският миграционен парадокс – позитивна интеграция и негативен политически дискурс" ще бъде представен днес в столицата. Автор на доклада е проф. Анна Кръстева, преподавател в департамент "Политически науки" в НБУ и създател и ръководител на Център за миграционни изследвания.

"Множество са парадоксите, ще спомена един кардинален. Първият е, че доброто за българския миграционен феномен у нас е дълбока тайна. Навсякъде по света добрите практики се обявяват и се умножават. У нас те се покриват с мълчание", каза в предаването "Преди всички" проф. Ана Кръстева.

"Два други парадокса, които резюмират полюсите, е че в посткомунистическа България веднага след промените с много малък миграционен опит и с никакъв опит в демократична политика на интеграция имахме и продължаваме да имаме една добре интегрирана имиграция".

У нас множество изследвания показват, че множество български граждани смятат, че в България има около 11% имиграция, реалните проценти са около 2, дори по-малко от 2.

Това е огромна разлика между реалността и начина, по който се възприема тази реалност, казва проф. Кръстева.

"Трафикът на хора е огромен проблем, той е пресечна точка на политики за сигурност, той е криминално явление, това е много бързо развиващ се бизнес. През последното десетилетие стана и по-печеливш – колкото и трафикът на дрога, на оръжие. Това е много повече криминално явление, отколкото свързано с миграция", коментира проф. Кръстева.

Покрива се с мълчание този забележителен образ на България, който е една добре интегрирана имиграция, смята проф. Кръстева.

България е уникален случай за това, че имигрантите са до голяма степен самоинтегрирани не толкова в резултат на политики на интеграция, колкото на собствен проект да бъдат интегрирани не само в трудов смисъл, който е съществен, но по отношение на жилищата.

Най-големите инвеститори в България са емигрантите, казва още проф. Кръстева.

Повече подробности по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: Русия се подготвя за конфронтация

Русия се подготвя за конфронтация със страните от ЕС, докато САЩ пренасочват вниманието си към Индо-Тихоокеанския регион, заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от "Ройтерс".  "Русия разшири капацитета си за производство на военнопромишлени стоки. Тези инвестиции захранват войната в Украйна, като..

публикувано на 18.03.25 в 22:00

Тръмп и Путин са се съгласили, че войната в Украйна "трябва да приключи с траен мир“

Русия се е съгласила на 30-дневно прекратяване на ударите по енергийната инфраструктура на Украйна. Това стана ясно след телефонния разговор между американският президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин. АФП: Путин е приел да спре ударите срещу енергийни обекти в Украйна за 30 дни Прекратяването на ударите по енергийната..

публикувано на 18.03.25 в 21:14

От МЗ са информирали финансовото министерство за дисбаланса в заплащането в държавните психиатрии

Увеличение на разходите за персонал с 5 процента от 1 януари тази година е предвидено в проектозакона за държавния бюджет за 2025 година за всички структури в системата на здравеопазването, включително и за държавните психиатрични болници. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването (МЗ) за БТА.  Психиатриите у нас: Мизерно заплащане,..

публикувано на 18.03.25 в 20:33

Акцията за кръводаряване ще продължи до края на седмицата

Две големи български болници - "Пирогов“ и ВМА, заедно с Националния център по трансфузионна хематология посрещаха стотиците желаещи да помогнат като дарят кръв. "Страшно е да няма кой да ти подаде ръка", каза младеж, докато попълваше формуляра за даряване на кръв. Неговият номер на опашката беше 38-ми. Но още от ранните часове коридорът..

публикувано на 18.03.25 в 20:24

Ресторантьори от Монтана с протестно автошествие: Политици, не ни гасете лампите завинаги

Ресторантьори от Монтана излизат на протест с автомобили утре, за да се присъединят към националния протест на собствениците на заведения, които настояват за запазване на 9 % ДДС в бранша. Ресторантьори блокират основни пътища у нас заради повишаването на ДДС-то Собственици на ресторанти и заведения от Монтана излизат на мирен протест утре...

публикувано на 18.03.25 в 20:16
Андрий Ермак

Шефът на кабинета на Зеленски: Украйна не обсъжда неутрален статут и намаляване числеността на армията

На преговорите в саудитския град Джеда на 11 март Украйна е обозначила пред Съединените щати своите "червени линии". Това заяви Андрий Ермак, ръководител на офиса на украинския президент, цитиран от " Украинская правда". "Украйна не обсъжда неутрален статут и намаляване на числеността на своите въоръжени сили. Никога няма да признаем временно..

публикувано на 18.03.25 в 20:01

Български компании със сериозен интерес към Европейския фонд за отбрана, предоставящ 1 млрд. евро годишно

Български компании имат сериозен интерес към Европейския фонд за отбрана, който предоставя един млрд. евро годишно безвъзмездно финансиране за иновативни високотехнологични проекти. През 2024 година е регистрирано рекордно участие на фирми и организации, а оценката на проектите се очаква през май.  Според министъра на икономиката Петър Дилов..

публикувано на 18.03.25 в 19:53