Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Климатичните промени се отразяват и на насажденията в горите

Александър Дунчев, експерт в Югозападното държавно предприятие
Снимка: Ани Петрова

Прогнози за неблагоприятните последици от климатичните промени върху горските насаждения са направени по проект на Югозападното горско предприятие, финансиран от Националния доверителен екофонд към Министерството на околната среда и водите.

„Първите гори, първите участъци от горите, които биват най-тежко засегнати и са флагманът на проблемите, са именно иглолистните култури, създадени на площи над 1,8 млн. декара в цяла България през последните 60-70 години“. Това каза Александър Дунчев, експерт в Югозападното държавно предприятие.

Засегнати от климатичните промени са най-нестабилните екосистеми:

„Ако иглолистните насаждения, за които говорим, са били засадени на твърде ниска надморска височина, то с климатичните промени даже естествените видове, които се срещат на тези надморски височини след 60-70 години, и те няма да са си на мястото. Тези прогнози, които са направени по проекта, показват, че, ако на 500-600 метра се развива обикновено дъб, то в бъдеще вече ще е не зимен дъб, а ще е космат дъб. Един много по-сухоустойчив вид. Там, където в момента се развиват букови гори около Стара планина, Боровец, Рила, Пирин, там скоро няма да е бук, а 50-60 години гората плавно ще започне да се променя в посока зимен дъб и другите видове дъб“.

„Едно от предизвикателствата е да подобрим механизмите за мониторинг за това, което се случва в горите. Все повече търсим начини и търсим бизнеса, който да ни помогне с по-бързия мониторинг чрез сателитни снимки, включително чрез дронове, как бързо да установяваме участъците, в които загиват горите, за да може максимално бързо да се реагира. Всяко забавяне води до бързото пагубно загиване на горите, а загинат ли горите, губим водата, тръгва отново ерозията, която е била спряна преди 100 години. Един от ефектите на климатичните промени е зачестяване на поройните дъждове“.

„Създаването на една гора наново на опожарена територия струва повече от 1000 лева на декар“.

Интервюто с Александър Дунчев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ). "До момента общините са изцяло сами в този процес . Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика . Цялата..

публикувано на 16.07.24 в 10:06

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията . Това обаче става при определени условия и след преминаването на първоначална военна подготовка , защото засега военната професия е една от трите регулирани.  Таня, Димитър, Георги, Стоян са част от многото студенти на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Със специалността, която учат..

публикувано на 16.07.24 в 09:41

Огън и вода - къде са слабите ни места в борбата с пожарите?

Водата в България е неправилно управлявана , заяви пред БНР Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. Основният проблем е напояването , изтъкна той за недостига на вода за земеделие. Изваляването в Румъния се прави с български специалисти . Водещи държави го правят и има резултати. Стоянов призова МЗХ да прояви..

публикувано на 16.07.24 в 08:00

Д-р Камен Николов, БАБХ: Конопените семена, маслото и брашното от тях са разрешени за влагане в храни

На витрината на магазин в центъра на София са изложени кексчета и бисквити с череп и знака на канабис на опаковката. За това сигнализираха слушатели на БНР.  Това става на фона на случката от миналата седмица, когато в болницата в Плевен попаднаха малки деца, яли бисквити с опасни, забранени съставки. Досъдебно производство по случая с децата в..

публикувано на 15.07.24 в 09:47
Радиотелевизионната станция на връх Ботев

Радиотелевизионната станция на връх Ботев работи 24/7

" Радиотелевизионната станция на връх Ботев е изцяло проектирана за радиорелейно телевизионно разпръскване в национално значение. От тук се излъчват програмите на БНР - "Хоризонт" и "Христо Ботев" и на националните телевизии , каза за "Пътувай с "Хоризонт" началникът на станцията Рангел Добрев . Второто издание на новото предаване на програма..

публикувано на 15.07.24 в 08:58

Екстремни жеги до четвъртък. След кратко захлаждане през уикенда - нова порция горещини

Екстремно високите температури ще продължат до четвъртък. Това предупреждение отправи климатологът Симеон Матев, главен асистент в Геолого-географския факултет на СУ. Очакванията са най-високите стойности да достигнат 42-43 градуса , посочи той. През уикенда има условия за валежи с гръмотевични бури . Може да се наблюдават и т.нар...

публикувано на 15.07.24 в 08:45