Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Климатичните промени се отразяват и на насажденията в горите

Александър Дунчев, експерт в Югозападното държавно предприятие
Снимка: Ани Петрова

Прогнози за неблагоприятните последици от климатичните промени върху горските насаждения са направени по проект на Югозападното горско предприятие, финансиран от Националния доверителен екофонд към Министерството на околната среда и водите.

„Първите гори, първите участъци от горите, които биват най-тежко засегнати и са флагманът на проблемите, са именно иглолистните култури, създадени на площи над 1,8 млн. декара в цяла България през последните 60-70 години“. Това каза Александър Дунчев, експерт в Югозападното държавно предприятие.

Засегнати от климатичните промени са най-нестабилните екосистеми:

„Ако иглолистните насаждения, за които говорим, са били засадени на твърде ниска надморска височина, то с климатичните промени даже естествените видове, които се срещат на тези надморски височини след 60-70 години, и те няма да са си на мястото. Тези прогнози, които са направени по проекта, показват, че, ако на 500-600 метра се развива обикновено дъб, то в бъдеще вече ще е не зимен дъб, а ще е космат дъб. Един много по-сухоустойчив вид. Там, където в момента се развиват букови гори около Стара планина, Боровец, Рила, Пирин, там скоро няма да е бук, а 50-60 години гората плавно ще започне да се променя в посока зимен дъб и другите видове дъб“.

„Едно от предизвикателствата е да подобрим механизмите за мониторинг за това, което се случва в горите. Все повече търсим начини и търсим бизнеса, който да ни помогне с по-бързия мониторинг чрез сателитни снимки, включително чрез дронове, как бързо да установяваме участъците, в които загиват горите, за да може максимално бързо да се реагира. Всяко забавяне води до бързото пагубно загиване на горите, а загинат ли горите, губим водата, тръгва отново ерозията, която е била спряна преди 100 години. Един от ефектите на климатичните промени е зачестяване на поройните дъждове“.

„Създаването на една гора наново на опожарена територия струва повече от 1000 лева на декар“.

Интервюто с Александър Дунчев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19
Руслан Трад

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР   Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..

публикувано на 30.11.24 в 13:30

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Стефан Манов

Стефан Манов: Без проверка на видеонаблюдението КС ще валидира фалшификации на изборите

Политиците, дали пък да не получат урок, защото НС не може да тръгне, пред очите ни се разпада политическата среда. Дали пък не трябва да се касират изцяло изборите и да послужи като урок на всички, коментира Стефан Манов от Обществения съвет на ЦИК в интервю пред БНР.   Той е категоричен, че Изборният кодекс (ИК) не трябва да се отваря,..

публикувано на 29.11.24 в 10:29
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09