Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

| Интервю
Снимка: БГНЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. 

Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival".

"Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да изнасяме съвременно българско съдържание, т.е. да създаваме конкурентоспособно на световната сцена съвременно българско съдържание и от друга страна да доставяме на българската публика съдържание от цялата планета, каквото правят културните институти в Европа. Това не е някаква авангардна идея, а това е начинът, по който съществуват културните институти в развитите европейски държави", обясни той в предаването "Преди всички". 

Често говорим за проблемите на хората в сектор "Култура" и забравяме, че всички ние работим това заради публиките, подчерта Асенов и отбеляза, че основният разговор трябва да бъде именно в тази посока - до какво имат достъп българските публики

Трябва да започнем един много важен разговор, който не е свързан с това къде няма пари, а да видим общата картина и конструкцията на бюджета за култура, смята той. Според него ако влезем в детайли, ще видим сериозен дисбаланс. По думите му малко повече от половината от бюджета за култура за 2024 г. е бил предвиден само за театрите

"През 2024 г., освен че театрите са имали половината от бюджета на цялото министерство, те са направили преразход от 74 млн. лв.".

64 млн. лв. - с подобна инвестиция общината на Париж е успяла да направи един от най-влиятелните театри на планетата, даде пример Асен Асенов и очерта картината в България:

"Ако българската държава е инвестирала общо през 2024 г. 267 млн. лв. в българските театри, би следвало представленията на държавните ни театри да получават всички международни награди и да са на всички международни фестивали".

Според него трябва да има професионален разговор с аргументи

"Резултатът е този, който виждаме - една затворена културна система, която почти не си подава носа навън - това не е ок. Няма държава с неталантливи артисти на планетата. Но за сметка на това има държави с добри културни политики, има и такива с лоши културни политики, а има и такива без културна политика и без културна стратегия, каквато е България. Проблемът не е в артистите. Тук не би следвало да се създава някакво поле за конфликти. Това, което ние заедно трябва да направим в общ разговор и дискусия, е да решим как можем да мръднем напред и да излезем от провинциализма и затвореността, в която се намираме".

Вярвам, че подходът е диалог и разговор за това как България продължава напред, каза в заключение Асенов. 

Цялото интервю на Силвия Великова с Асен Асенов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59
Боряна Григорова

Боряна Григорова: Как да не се спъваме в камъни, които са зад гърба ни

Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..

публикувано на 25.03.25 в 10:41

"Не" на болестта... "Българска история" с два билборда срещу хазартната реклама

Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори .  Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..

публикувано на 25.03.25 в 10:30
Снимката е илюстративна

Психологът Георги Добринов: Нашата цел е да изведем децата от моделите на насилник и жертва

Сред запазените писма на Иван Милев е едно от 5 май 1923 година – до Анна Пашова. В него художникът споделя: "Моят свят е приказен: всеки ден носи нови цветя, всяка нощ носи нови светове". Спомних си за тези думи, докато водих разговор с  психолога Георги Добринов , който ще чуете да казва:  "Когато работим, винаги е приказно.  Много..

публикувано на 24.03.25 в 12:06
На 23.03.2025 г. в София отново имаше протест във връзка с насилието над животни.

Петко Петков от БГ Елфи за случая от Перник и за Украйна: За мен вече е опасно да се върна в България

За мен вече е опасно да се върна в България, а след разследването на случая с тормоз и убийства на животни онлайн срещу мен отново имаше и хакерска атака. Т ова заяви за БНР от Киев Петко Петков от "Българските Елфи" (BG Elves) . Неформалната организация е работила по случая от Перник със сдружение КАЖИ , което след това е подало сигнала до..

обновено на 24.03.25 в 10:52

Затворена ли е вратата пред онкоболните за биомаркерни изследвания?

Държавата спешно да осигури финансиране за така наречените предиктивни маркери – изследвания, които показват най-подходящото лечение за конкретен онкоболен пациент . Това поискаха лекари и пациентски организации в края на изминалата седмица. Те обявиха за неработещо заложеното в бюджета на Здравната каса заплащане на тези маркери като медицинско..

публикувано на 24.03.25 в 07:16