Няма конкретна роля, за която да мечтае, няма и роля, която й се струва твърде предизвикателна:
„Въобще не стои в главата ми нещо, което би могло да е трудност, колкото и да звучи типично за младостта, защото младият човек не се спира пред нищо. Все си мисля, че каквото и да излезе пред мен, би било предизвикателство, но не и спирка.“
Трета година изпълнява моноспектакъла си "Цигански колела" на български и ромски
„Има проблем с това, че обществото е наистина консуматорски настроено. Извън това имам проблем с това, че общността ми не е добре приета и това е ясно изразено в моноспектакъла, който играя вече трета година. Много са проблемите, много са каузите, които трябва да бъдат последвани според мен“, споделя Наталия.
„Цигански колела“ е моноспектакъл на български и ромски. В него се разказва за младо образовано момиче от ромски произход, което - заради любовта си - поставя под въпрос идентичността и миналото си.
Освен в България, „Цигански колела“ е игран и в Косово, Австрия, Германия, Унгария. Приемът е страхотен. Няма никаква разлика между публиката, обяснява Наталия. Представлението продължава да съществува, защото тя и останалите му автори виждат смисъл в него:
„Много момичета ромки идват и говорят с нас за това, което са видели, усетили. Много млади ромки, които признават, че наистина имат притеснения от това да заявят произхода си, защото знаят, че няма да бъдат добре приети“.
Освен признания, има и споделяне – на страхотни истории на зрителите, които не са очаквали, че ще видят нещо като „Цигански колела“ – честно и искрено произнесени думи, чисти и верни истории.
Когато погледна нагоре, виждам звездите и мечтите, които се крият там
Важно е да гледаме към небето, казва Наталия, здраво стъпила на земята. Според нея не може да се дават съвети как ромите да живеят по-добре, важно е да има адекватна политика за всички. „Важно е – когато търсим решения – наистина да познаваме проблема, който искаме да разрешим. От там идват проблемите въобще на общността. С това неразбиране, което засягам в представлението си, а и не само“.
Казва, че се превръща в ромски активист, защото познава общността си много добре. Сега работи с деца в софийския квартал „Факултета“, ангажирана от Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве. Заедно правят социален театър, за да изострят вниманието на хората към теми като здравето и отношението ни към него, предпазването от нежелана бременност, хигиената.
„Трябва да имаме отношение. Другият не е по-малко разбиращ или можещ, просто е поставен в други обстоятелства“, отбелязва Наталия.
„Изкуството и образованието са в основата на това човек да изгради много важни качества. Те правят човека истински здрав, в онзи смисъл, в който разбираш, приемаш, осъзнаваш и мислиш адекватно върху проблемите“, убедена е Наталия Цекова.
Какво още я калява и окрилява – чуйте в звуковия файл.
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"