Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Център за деца в риск популяризира дейността си с дни на отворените врати

Снимка: Архив на Център "Да прегърнем дете"

Днес и утре между 10 и 14 часа екипът на център "Да прегърнем дете" отваря врати за всички желаещи да се запознаят с неговата дейност, както и за всички самотни родители, които имат нужда от помощ и консултация за отглеждането на децата си. 

В началото на юли центърът спечели проект към Фонд "Социална закрила" към Министерството на труда и социалната политика, което прави дейността на сдружението поне за 6 месеца по-лесна. Дейността на центъра е насочена към новородени и деца в риск от изоставяне, самотни родители, многодетни семейства, непълнолетни бременни, както и към семейства в риск от социална изолация. Освен това сдружението вече има лиценз за т. нар. защитена стая.

"Дейността, която е заложена в проекта, е това, което ние правим вече много години, само че вече е финансово обезпечена. Работим със самотни родители, многодетни семейства с деца в риск от изоставяне, малолетни майки, непълнолетни родилки и бременни, всяко едно дете, което се намира в някакъв риск", разказа пред "Хоризонт" председателят на сдружението Екатерина Христова.

"Ние сме иновативна услуга. Иновативна сме не само защото имаме по-особен начин на работа, а защото сме заложили да работим с хората, когато те имат нужда от нас, което означава, че работим събота, неделя, извънработно време", допълни Христова.

През юли миналата година сдружението е получило лиценз за центъра, а през тази година година са получили и за защитената стая. 

"За миналата година сме вложили 7 хиляди лева, ако не и повече от собствените си средства, а сме получили 2 хиляди и 800 лева дарение. И е трудно да докажеш, че ти наистина имаш силите, ресурса и възможностите да разработиш един проект и той да е успешен накрая. По този проект работим аз като ръководител и социален работник, юрисконсулт и психолог", уточни Екатерина Христова. 

Тя вярва, че са помогнали на мнозина през годините. "Има хора, които вече са членове на нашето сдружение. Има хора, които са били на ръба да изоставят децата си, въпреки това гледат децата си, макар и трудно", коментира тя.

Повече по темата слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33