През пролетта на миналата година, ученици и учители в столична частна гимназия поставили кошер с пчелно семейство в софийското село Лозен. Идеята е децата да научат повече за живота на пчелите.
Децата посрещнали с голям интерес и ентусиазъм отглеждането на пчели и резултатите не закъснели - още есента на същата година от пчелина на училището били произведени първите 11 килограма мед.
Идеята за пчелина се родила в началото на 2017 година, след като ученици и преподаватели от гимназията посетили Музея на пчелата в София.
Учител пчелар приема предизвикателството да води заниманията
Заместник-директорът на училището знаела предварително, че учителят по немски език, история и латински Костадин Соколов има за хоби пчеларството и му предложила да разработят проект за опазването на пчелите и техните местообитания.
Педагогът се съгласил и година след това – на 24 май, ръководството на учебното заведение закупило кошер и пчелно семейство и ги разположили в личния му пчелин в село Лозен.
Пред „Хоризонт” Соколов коментира, че в извънучилищна среда и близо до природата децата са предразположени да научат повече за пчелите.
„Това ги забавлява много, създава и доразвива навици да работят заедно, защото пчеларството може и да е индивидуална дейност, но нещата се случват много по-лесно, по-бързо и по-добре, когато няколко души работят заедно. Изисква се и физическа сила, така че предпочитаме когато сме на терен, да работим с ученици в осми, девети или десети клас. Малките помагат при центруфугиране на меда”, разказва учителят пчелар.
Заниманията с пчелите ограмотяват децата за значението им в глобален мащаб
Преди поставянето на пчелина с децата били проведени беседи за мястото на пчелите в сложния пъзел на природата. „Да направим децата по-чувствителни по темата не само за пчелите и за техния сложен начин на живот, а също така и за проблемите, свързани с намаляването на тяхната популация в глобален мащаб”, допълва Костадин Соколов за ползите от заниманията с пчелите.
След като детският интерес към пчелите бил провокиран, в двора на училището при странни по думите на Соколов обстоятелства, се появил рояк пчели. „По щастлива случайност или може би неслучайност, се появиха на едно дърво точно пред входа на училището ни и се закачиха рояк пчели. Успяхме да уловим рояка и се сдобихме с ново пчелно семейство, тук, в центъра на София”, описва находката той.
Това обаче не се случило лесно. С поставен наблизо кошер с мед и етерично масло от лимонена трева, което да привлече майката, пчелното кълбо получило своята примамка. „Около седмица беше безуспешно. Идваха пчели скаути, така да се каже, разучаваха, консумираха от меда, който бяхме оставили вътре, но семейството не се заселваше.”
В невидим за околните момент семейството все пак се настанило в кошера. Новото пчелно семейство, за което бил закупен и нов кошер, било пренесено също в село Лозен.
Учениците работят с пълно оборудване
От ръководството на училището са взети всички необходими мерки за безопасността на учениците по време на заниманията им с двата кошера.
„Имаме инвентар, специално закупен от училището, предпазни облекла, ръкавици, не дай си Боже и медикамент, който се поставя евентуално след ужилване, за да не се получи алергична реакция”, уточнява Костадин Соколов.
11 килограма мед успели да произведат учителите и техните възпитаници от първия кошер през есента на миналата година. Тази година прогнозират добив от 25-30 килограма мед от единия кошер. Извличането на меда от питите ще стане след 15 септември, а мед от втория кошер в училището очакват следващата година наесен, защото роякът сега се развива, а кошерното пространство се запълва.
Произведеният в пчелина на училището мед се консумира от учениците на специални мероприятия - например когато правят чай с мед в по-големи количества и домашни сладки, или когато имат гости.
Родителите посрещат инициативата с охота и одобрение, като активно следят работата им в страницата на училището във Фейсбук.В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...