Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диана Димитрова: Домати на терасата – човек трябва да опита

7
Снимка: www.urbangardening-sofia.com

Сгушена между бетоновите блокове малка споделена зеленчукова градина. 20 семейства отглеждат на малки участъци в нея различни плодове и зеленчуци. Това се случва на столичната улица „Тодор Кожухаров“ в Район Студентски. Тази година те си организираха Празник на градския домат, на който показват и изложба на домати, отгледани на балкона, в задния двор или в споделена градина.

„Започва се с едно семенце. Човек просто трябва да опита. Много хора имат психологическа бариера, че това е много трудно, ще отнема много време. Миналата година аз имах една тераса, която е 1 кв. метър и се оказа, че на този един квадратен метър аз имах може би 25 растения, от които чери домати, краставички, босилек и няколко други неща. Така че всичко е въпрос човек да опита, да не се страхува и да е готов да сгреши“, разказа в предаването „Закуска на тревата“ Диана Димитрова от екипа на „Горичка“ – инициатива за устойчиво бъдеще.

Едно от основните правила в споделената зеленчукова градина е да не се използват изкуствени торове и химикали за растителна защита. „Използваме естествените защити на растенията, като се слагат растения, които взаимно си помагат. Използват се различни настойки“, обясни още тя.

Какво могат да научат децата от домашното градинарство? Много от градските деца днес или си нямат село, или го посещават рядко и нямат досег с отглеждането на храната, казва Диана Димитрова.

„Невероятно е щастието, когато едно детенце, след като е наблюдавало целия процес, накрая отиде и си откъсне няколко краставички, няколко доматки. Това, което ги учи, е всъщност на търпение. Да осъзнаят, че за да получиш нещо смислено и хубаво, трябва да положиш усилия и трябва да изчакаш. Това е едно много ценно качество. Учи ги откъде идва храната и да я ценят. Защото в днешно време, когато има изобилие от храна, а хората имат малко по-високи доходи, на децата в един момент им се струва, че по всяко време всичко може да им се купи и не я ценят, не я дояждат. Пък когато ти си положил усилия да отгледаш нещо от едно семенце, няма да изхвърлиш половината краставичка.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10