Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диана Димитрова: Домати на терасата – човек трябва да опита

7
Снимка: www.urbangardening-sofia.com

Сгушена между бетоновите блокове малка споделена зеленчукова градина. 20 семейства отглеждат на малки участъци в нея различни плодове и зеленчуци. Това се случва на столичната улица „Тодор Кожухаров“ в Район Студентски. Тази година те си организираха Празник на градския домат, на който показват и изложба на домати, отгледани на балкона, в задния двор или в споделена градина.

„Започва се с едно семенце. Човек просто трябва да опита. Много хора имат психологическа бариера, че това е много трудно, ще отнема много време. Миналата година аз имах една тераса, която е 1 кв. метър и се оказа, че на този един квадратен метър аз имах може би 25 растения, от които чери домати, краставички, босилек и няколко други неща. Така че всичко е въпрос човек да опита, да не се страхува и да е готов да сгреши“, разказа в предаването „Закуска на тревата“ Диана Димитрова от екипа на „Горичка“ – инициатива за устойчиво бъдеще.

Едно от основните правила в споделената зеленчукова градина е да не се използват изкуствени торове и химикали за растителна защита. „Използваме естествените защити на растенията, като се слагат растения, които взаимно си помагат. Използват се различни настойки“, обясни още тя.

Какво могат да научат децата от домашното градинарство? Много от градските деца днес или си нямат село, или го посещават рядко и нямат досег с отглеждането на храната, казва Диана Димитрова.

„Невероятно е щастието, когато едно детенце, след като е наблюдавало целия процес, накрая отиде и си откъсне няколко краставички, няколко доматки. Това, което ги учи, е всъщност на търпение. Да осъзнаят, че за да получиш нещо смислено и хубаво, трябва да положиш усилия и трябва да изчакаш. Това е едно много ценно качество. Учи ги откъде идва храната и да я ценят. Защото в днешно време, когато има изобилие от храна, а хората имат малко по-високи доходи, на децата в един момент им се струва, че по всяко време всичко може да им се купи и не я ценят, не я дояждат. Пък когато ти си положил усилия да отгледаш нещо от едно семенце, няма да изхвърлиш половината краставичка.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51