Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детско ателие пренася във вълшебния свят на стария селски бит

Изложбата "Археология на забравата" дава шанс на децата да прочетат миналото от свой ъгъл

Изложбата "Археология на забравата"
Снимка: Национална галерия Квадрат 500

Утре от 14 часа в Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство, който е част от Националната галерия, ще се проведе специално ателие за деца от 6 до 12-годишна възраст, озаглавено „Археология на забравата“.

Децата ще се докоснат до съживени частици отдавна несъществуващ селски живот, обясни за „Хоризонт“ Яна Братанова – уредник в отдел „Образователни програми“ в Националната галерия.

„Ателието е към изложбата „Археология на забравата“, която прави мост между миналото, настоящето и бъдещето на живописното село Кърпачево и на отделни обекти от района на Деветашкото плато“, посочи уредникът.

Още с влизането си в Музея за съвременно изкуство децата ще се озоват пред и в инсталацията, която представлява своеобразен цилиндър на времето, провокира любопитството Яна Братанова.

По външните стени на цилиндъра малчуганите ще видят как са изглеждали къщите в годините, когато селото е кипяло от живот, а отвътре ще могат да се запознаят и с негови обитатели – чрез образите им върху черно-бели фотографии, открити от екипа на проекта в изоставени къщи.

Децата ще видят цяла стая, „пренесена“ в музея такава, каквато е изглеждала – с автентични предмети, които са били в нея. 

„Интересно е, че децата ще видят не само къщите на хората, но и къщите на пчелите от миналото. Кошерите тогава са били направени от естествени материали и са конусовидни, които хармонират и с архитектурата от онова време. Ще научат за материалите, за строителството, как са се строяли тези къщи, за характерните мазилки от естествени материали – слама, глина, пясък.“

След като децата разгледат изложбата и чуят разказите за опустелите къщи в село Кърпачево, ще започне и самото ателие.

Таксата за участие е един лев. Групата може да бъде максимум от 25 деца. Предвижда се ателието да продължи час и половина.

Още за събитието ще научите от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33