Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детско ателие пренася във вълшебния свят на стария селски бит

Изложбата "Археология на забравата" дава шанс на децата да прочетат миналото от свой ъгъл

Изложбата "Археология на забравата"
Снимка: Национална галерия Квадрат 500

Утре от 14 часа в Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство, който е част от Националната галерия, ще се проведе специално ателие за деца от 6 до 12-годишна възраст, озаглавено „Археология на забравата“.

Децата ще се докоснат до съживени частици отдавна несъществуващ селски живот, обясни за „Хоризонт“ Яна Братанова – уредник в отдел „Образователни програми“ в Националната галерия.

„Ателието е към изложбата „Археология на забравата“, която прави мост между миналото, настоящето и бъдещето на живописното село Кърпачево и на отделни обекти от района на Деветашкото плато“, посочи уредникът.

Още с влизането си в Музея за съвременно изкуство децата ще се озоват пред и в инсталацията, която представлява своеобразен цилиндър на времето, провокира любопитството Яна Братанова.

По външните стени на цилиндъра малчуганите ще видят как са изглеждали къщите в годините, когато селото е кипяло от живот, а отвътре ще могат да се запознаят и с негови обитатели – чрез образите им върху черно-бели фотографии, открити от екипа на проекта в изоставени къщи.

Децата ще видят цяла стая, „пренесена“ в музея такава, каквато е изглеждала – с автентични предмети, които са били в нея. 

„Интересно е, че децата ще видят не само къщите на хората, но и къщите на пчелите от миналото. Кошерите тогава са били направени от естествени материали и са конусовидни, които хармонират и с архитектурата от онова време. Ще научат за материалите, за строителството, как са се строяли тези къщи, за характерните мазилки от естествени материали – слама, глина, пясък.“

След като децата разгледат изложбата и чуят разказите за опустелите къщи в село Кърпачево, ще започне и самото ателие.

Таксата за участие е един лев. Групата може да бъде максимум от 25 деца. Предвижда се ателието да продължи час и половина.

Още за събитието ще научите от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22