Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриват звено за психологическа грижа в болницата по онкохематология

| обновено на 29.08.19 в 15:44

В Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания ще бъде представено звено за психологическа грижа за пациентите, техните близки и лекарите.     

Подкрепата за онкоболните и семействата им ще е безплатна под формата на индивидуални консултативни срещи, психотерапевтично проследяване по време на лечението при трансплантацията на стволови клетки. Ще се сформират и групи за емоционална подкрепа. Втората група дейности е свързана с консултирането на медицинските специалисти в комуникацията им с пациентите, както и превенция на бърнаут синдрома.

Ще бъдат провеждани т.нар. Балинт групи, в които се работи с емоционалните реакции на лекарите при практикуването на тяхната професия.

"Защо аз?" и "Защо точно на мен?" – това са първите въпроси, които си задават пациентите със злокачествени заболявания. По трудния си път на отричане и гняв хората имат нужда освен от добрата медицинска грижа и от психолози. Появата на такъв тип заболяване освен пациента засяга и цялото му семейство, посочи пред "Хоризонт"  Пиринка Петрова от Българското сдружение „Лимфом“.

„Най-вече поради шока, който изпитват всички близки в момента, в който се получи диагнозата. Минава се през шока, през гнева, през отчаянието, паниката, докато в един момент се стигне до решението „Давай да се боря, защото трябва да се излекувам“. Да се приеме по някакъв начин, че това е част от твоя път и ще трябва някак си да го изминеш“.

Стаята на пациента ще бъде място за психологическа помощ за болните, техните близки и лекуващите лекари

Пиринка Петрова смята, че много по-леко би бил изминат този път, ако пациентът бъде „обгрижен и психологически бъде разбран, бъде подпомогнат как да премине през всички тези трудни етапи“.

От година в сдружение "Лимфом" организират групи за взаимопомощ на пациентите, които се събират веднъж на два месеца. "Винаги има нови хора. новодиагностицираните са най-стреснати, другите им помагат. Групата ни се ръководи от клиничен психолог", пояснява Петрова, според която "интересът е страшно голям и стават все повече тези, които идват".

Нуждата от психолози беше огромна, твърди директорът на Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания доц. Бранимир Спасов. 

"Лекувахме тежко болни, някои от тях са психически лабилни. Аз не можех да им бъда от полза в това отношение и си мечтаех да имаме квалифицирана психологическа помощ. Радвам се, че тази моя мечта на лекуващ лекар придобива вече форма", сподели доц. Спасов.

Екипът от клинични психолози ще се среща с пациенти, техните близки и лекари в новата Стая на пациента, съобщи д-р Велислава Донкина, клиничен психолог. Според нея там ще се работи по най-високия стандарт в психотерапията. 

Още информация по темата чуйте от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На митинг в Детройт Джо Байдън отново потвърди намеренията си да остане в предизборната надпревара

На митинг с избиратели в Детройт президентът Джо Байдън отново потвърди своите намерения да остане в предизборната надпревара за Белия дом. На митинг пред 2000 поддръжници на Демократическата партия Байдън определи себе си като "шампион на народа, който се намира под обсадата на силите на елита във Вашингтон". "Аз съм кандидатът на тази партия, защото..

публикувано на 13.07.24 в 19:15

Аднан Хускич: На политическо ниво отричането на геноцида в Сребреница не спира

В четвъртък - 11 юли - босненските мюсюлмани отбелязаха с поклонение на мемориалното гробище Поточари 29-ата годишнина от клането в Сребреница, признато от съдилищата на ООН за геноцид срещу местното мюсюлманско население. Повече от 8000 възрастни мъже и момчета бошняци са отведени от там на 11 юли 1995 година от армията на босненските сърби и..

публикувано на 13.07.24 в 10:42

Бивш наркозависим: Mечтите и целите остават на заден план

Възрастовият праг на зависимите от наркотици пада до 12-13-годишни деца. За негативната тенденция съобщи Валентин Русимов от терапевтичния център за лечение на зависимости "Отвори очи". Центърът се намира във варненския квартал "Виница" и е създаден по инициатива на отец Георги Фотакиев. С подкрепата на православната църква от над 20 години отец..

публикувано на 12.07.24 в 09:46

Матю Бойс: Действията на Украйна все още са доста ограничени, нуждаят се от повече свобода

" Атаката върху детската болница беше неочаквана, невероятна, трагична. Това не беше просто трагична и ужасна атака, беше цинична, дори престъпна атака , защото това са невинни хора. Става дума за болница. Това е поредното безумие в една поредица от нападения срещу невинни цивилни мишени през последните две и половина години. Това нарушава военните..

публикувано на 11.07.24 в 11:08
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Закрепи се единството в НАТО

"Това, което виждаме от срещата на върха, е, че се закрепи единството в НАТО . Беше приета обстойна декларация, която посочи пред какви заплахи ще бъде изправен НАТО и какви ще бъдат основните задачи. Отново се подчерта значението на чл. 5, което е ангажиментът на всички страни да защитават съюзниците в случай на необходимост".  Това коментира..

публикувано на 11.07.24 в 10:10

18-годишният Мариян Давидов от Смолян се нуждае от помощ за лечение в Турция

Между 1000 и 2000 евро на ден са необходими за лечението на 18-годишния Мариян Давидов от Смолян. На 14 юни т.г., момчето замина да се лекува в клиника в Турция и до момента престоят му струва 60 хиляди евро.  Всичко започва в началото на тази година, когато изведнъж младежът се разболява от обикновен вирус, а на по-късен етап се..

публикувано на 10.07.24 в 16:40

С около 40% по-малко са специалистите по здравни грижи в болниците за 15 години

С около 40 процента е намалял броят на специалистите по здравни грижи в болниците у нас през последните 15 години. Тази тенденция беше очертана по време на Национална среща на медицинските сестри, която се провежда днес в София. От съсловната организация на тези професионалисти припомниха исканията си към държавата да разработи система за..

публикувано на 10.07.24 в 16:18