Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Около 200 лева излизат тетрадки, учебници, пособия и раница за един ученик

Снимка: Еленица Маринова

На прага на новата учебна година децата и техните родители се готвят за 15 септември. С наближаването на датата, броят на клиентите в книжарниците расте.

Въпреки че отпускарският сезон е в разгара си, а август най-често се асоциира с време за отдих, подготовката за първия учебен ден е започнала и родителите вече обикалят книжарници и магазини със списъци в ръка. Средно по 200 лева заделя всяко семейство от своя бюджет, за да се закупят тетрадки, канцеларски пособия, раници и учебници, за предпочитане „втора ръка“. Сумата расте, ако добавим и разходите за дрехи и обувки, както и за частните уроци при по-големите.

Ето какво споделиха родители пред "Хоризонт":

"Днес избираме тетрадки, учебни помагала, моливи, химикалки, блокчета за рисуване. Купуваме само тетрадки, т.е. само консумативи, никакви раници, никакви чудеса, имаме си всичко."

"Не сме заделяли бюджети, купуваме каквото ни е необходимо."

"Със сигурност минимум по 100 лева ще бъде за тетрадки и други помагала."

"По 200 лева на дете. Става по-скъпо, защото и децата стават по-големи."

"Поне 250 лева. Гледам да има всичко необходимо, като не прекалявам. Избирам по-нормални цени."

Има и родители оптимисти, които смятат, че ще се справят и с много по-малко средства:

"Ще дам най-много 50 лева, не искам повече. Трябва да спрем с тези тетрадки, много пари за хартия се дава. Трябва да минем на таблети."

Посещаваме  книжарница, в която цените на тетрадките започват от 50 стотинки, а най-скъпата струва 11 лева. Цената зависи от броя страници, вида хартия, както и от корицата. 

Всичко необходимо за учениците може да се намери и в големите търговски вериги, които привличат клиенти с промоционални цени. В пазаруването участват и самите ученици. И докато родителите посягат към тетрадки, на чиито корици са изобразени лицата на знаменити личности, то малките имат други предпочитания:

"За мен конкретно черепи и игри."

Учебниците за началните класове са безплатни, но цената на комплект нови учебници в гимназиален курс по новата учебна програма варира между 200 и 300 лева. Задължени да учат с нови учебници са десетокласниците, които са първият випуск, за който промените влязоха в сила. Останалите гимназисти имат възможността да закупят използвани учебници, с което могат да си спестят около 30 % от разходите.

"Предпочитам втора употреба, смисъл стари, не защото са по-евтини, ами просто защото има някои наистина запазени от тях и няма смисъл да купуваме нови, защото наистина са много скъпи."

"Учебниците ми всичките по 14 предмета досега бяха около 50 лева всичко. Сега ще имам 9 предмета, така че предполагам, че ще са доста по-малко."

Ако пък готвите първолак, в списъка с необходимите покупки задължително попада и раница. В една от големите търговски вериги цените варират между 15 и 50 лева. В книжарниците пък в зависимост от производителя и качеството се предлагат по-луксозните модели с ортопедичен гръб и дишаща материя, чиято цена стига до 200 лева. Търговците съветват да не се купуват по-евтини раници, които не само се късат бързо, но не са и неудобни. Някои родители поръчват раницата на детето си онлайн:

"Вече си поръчахме раница. Тя е специално на един футболен клуб, на който той е фен."

Разходите за различните ученически и канцеларски пособия за първокласниците варират между 100 и 200 лева, обясни Неджибе Кокударева - продавач-консултант в борса за учебници. А обширният списък включва още:

"Моливи, цветни, флумастери, блокчета за рисуване, боички, сметало, пръчици за смятане, които са пластмасови буквички, цифрички, пластелин, дъска за моделиране заедно с ножче, сухо лепило също. Като за първолаците те са със специални тетрадки, трябва да бъдат с тесни и широки, големи квадрати."

Но родителите, които вече са направили своята обиколка из търговските центрове, не са толкова оптимистично настроени, защото са установили, че разпродажбите засягат единствено лятната колекция:

"Евтини са тези, които са за лятото.  За първия учебен ден са скъпи."

"Скъпа е издръжката на един ученик. Намаления не виждам."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54