Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дидо Пешев: Плакатът трябва да говори

Българският артист е автор на плаката за варшавския концерт на "Металика" в края на август

Дидо Пешев
Снимка: Лъчезар Вълев

„За мен е много важно плакатът да говори. Да е все едно плакат, изваден от шкафа, престоял 50 години.“ Това сподели в предаването „Изотопия“ Дидо Пешев, първият български артист, поканен от „Металика“ да направи официален постер за техен концерт - във Варшава на 21 август.

Преди година официалната мърчандайз компания на метъл бандата се свързва с него с покана да работи върху някой от бъдещите проекти на групата.

„Аз се съгласих. В случая за мен по-голям приоритет е да направя лимитиран, ръчно печатан плакат, защото самата компания се занимава с целия мърчандайз, не само на „Металика“, но на изпълнители, по-скоро на бранда „Led Zeppelin“, Робърт Плант, „Red Hot Chili Peppers“ – доста добри и големи имена имат в каталога си“, разказа Дидо Пешев.

В края на миналата година той изпраща готова скица, а след това има на разположение няколко месеца за работа. Определя това като „много емоционален проект“.

„Когато човек отиде на един концерт, той иска да има някакъв спомен от това място и за мен беше важно да изобразя нещо, свързано с Варшава, с държавата, с историята по някакъв начин. Не беше задължително да бъде хусарят, но като видях униформата, изведнъж изплува това изображение, което в момента е на плаката. Това е един много позитивен символ за поляците.“

Винаги в постерите ми има нощно, звездно небе, разказа още Дидо Пешев. Затова и поставя на плаката съзвездието Орион. „Процесът на рисуване е доста бавен. Един такъв плакат като плаката на „Металика“ ми е отнел три седмици, четири, 6-8 часа на ден работа.“

Работил е за известни групи. С Мерилин Менсън пък го свързва случайно ирландски физиотерапевт, влязъл в магазина му. „Постерът исках да е нещо, което исках да изглежда по-агресивно, тъй като и той като натура е доста ексцентричен. Представляваше много ядосан вълк, прескачащ през дървета и храсти.“

Води го „емоцията и любовта към тази музика, провокирала всички тези визуални картини“. Когато започне работа по конкретен проект, се заравя в историята, в текстовете и не се съобразява с това, което до момента са представяли като визия.

Дидо Пешев харесва изпълнители като Робърт Плант и Ник Кейв, защото „това са хора, които дори извън музиката са с много ясна визия къде са, кои са, как искат да представят нещата си“.

Дидо Пешев  Снимка: Личен архив

Постерът за концерта на „Металика“ в лимитиран тираж от 100 броя вече се предлага онлайн, на сайта "Bare Hands Society", където могат да се видят и останалите творби на Пешев. На самия концерт във Варшава бил разпродаден, а на сайта на групата 350 копия били разпродадени за една сутрин. „И единствено остана този, който всъщност се води постер от тиража на артиста. Като цяло за колекционерите е най-търсен, защото е и номериран, и подписан.“  

Пешев свири в две групи. Докато рисува, също слуша музика за фон. За плакатите му е характерно и вплитането на природни мотиви. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова. Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си традиции..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз, всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05