Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кризата в БНР, „Турски поток“ и пускането на убиеца Полфрийман - акценти от седмицата

Снимка: Ани Петрова, БНР

След прокуратурата и Съвета за електронни медии, парламентът също се заема с кризата в Българското национално радио (БНР), свързана с безпрецедентното прекъсване на ефирното излъчване на програма „Хоризонт“ и временното сваляне от ефир на репортера Силвия Великова. Депутатите от БСП и ГЕРБ поискаха създаването на анкетна комисия за кризата в радиото. Проверка в БНР ще бъде направена и от Сметната палата по настояване на министър-председателят Бойко Борисов, който поиска пълна ревизия на управлението на обществената медия.

И докато генералният директор на радиото Светослав Костов обяснява спирането на ефирното излъчване на националната програма с голям технически проблем, то прокурорската проверка, разпоредена от главния прокурор Сотир Цацаров, установи друго.

„Не се е налагало, каквото и да е извършване на вътрешна профилактика. Имало е пълна неограничена реална техническа възможност за излъчване“, каза Цацаров.

Националното радио може да получи глоба до 100 хиляди лева, заради петчасовото прекъсване на излъчването на програма „Хоризонт“. Причината е проверка на Комисията за регулиране на съобщенията, която е установила, че не са били налице основания за прекъсване на програмата. Следващото заседание на СЕМ ще бъде в петък. На него ще бъдат разгледани допълнителни факти и обстоятелства около случая.

С руска подкрепа и саудитски пари започна изграждането на нашата част от „Турския поток“. През седмицата държавната „Булгартрансгаз“ подписа споразумение със саудитски консорциум за над милиард евро. Газопроводът ще свързва турско-българската и българо-сръбската граница като се планира да е готов за по-малко от две години. По него ще се транзитира  руски природен газ през Сърбия и Унгария, до Австрия. Заложено е България да печели от транзитни такси, коментира премиерът Бойко Борисов:

Държавата обяви война на киберпрестъпността! Атаките срещу държавната администрация са ежедневни, но до момента никой не е успял да нанесе удар, подобен на този срещу приходната агенция. За бързи, но добре обмислени законодателни промени - настояват главният прокурор Сотир Цацаров и бизнесът, в лицето на председателя на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. За да се справи държавата с кибертероризма са необходими по-строги санкции, а едно от предложенията е хакерите да влизат в затвора за 15 години.

Едва няколко дни след като роднини и близки на жертви на тежки престъпления излязоха на протест с призив за справедливи присъди и доживотен затвор за насилници, Софийският апелативен съд уважи молбата на австралиеца Джок Полфрийман за предсрочно условно освобождаване. Убиецът на студента по право Андрей Монов напусна Централния софийски затвор шест години и половина по-рано. Австралиецът беше под стража от 2007 г. и трябваше да излежи 20-годишна присъда. Решението за предсрочно освобождаване е мотивирано въз основа на затворническото му досие, според което той се е поправил - в затвора е научил български език и е завършил задочно висше образование.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40