Електронните цигари във всичките им варианти крият риск за здравето на човека заради комплекса от вредни субстанции, които съдържат и най-вече заради това, че не е ясно какво количество разтворима никотинова течност съдържат, каза пред БНР проф. Коста Костов, национален консултант по белодробни болести към Здравната каса и консултант по белодробни болести в Университетската болница "Света Анна":
„Няма безопасни електронни цигари. Ние никога не знаем в една електронна цигара какво количество токсични вещества има, какво количество никотин има, който може да бъде в много голямо количество – близо 20, 30, 40 цигари в един контейнер количество никотин. Това всичко попада в ръцете на тийнейджъри, на подрастващи, защото световните тенденции показват, че електронните цигари попадат преди всичко в ръцете на подрастващите. Това са млади хора, които подведени от внушенията на маркетинговите стратегии, на рекламите, си взимат тези устройства, мислейки, че консумират нещо безвредно, и това е фатално“, каза той за програма „Хоризонт“.
Агенцията по храните и лекарствата в САЩ вече съветва да не се купуват електронни цигари с неясен произход, защото те може да съдържат течности с тетрахидроканабинол - психоактивен компонент в канабиса.
„Електронните цигари са системи за електронно подаване на никотин и те нямат нищо общо със системите за нагряване на тютюна… При електронните цигари и случаите, за които говорим, не става въпрос за втория вариант. Ние днес ще говорим за т.нар. електронни цигари. Тяхната характеристика е, че те имат контейнер с разтворител и нямат система за нагряване. Да правим разлики между тях, всички останали и най-важното - между конвенционалните цигари, които са системи за изгаряне… Електронните цигари са всъщност системи, които имат разтворител, които подават никотин и една смес от химически вещества. Тези химически вещества съвсем не са безобидни. В електронните цигари има най-малко десет от тях, защото заблудата, която съществува сред пушачите и въобще сред широката общественост, е, че електронните цигари са едва ли не абсолютно безобидни“, каза професор Коста Костов.
Едно от отделяните вещества е формалдехид, който е признат за канцероген, което създава риск за бъдещо възникване на злокачествени процеси в белия дроб.
„Ацеталдехид, което е едно вещество, което предизвиква едно усещане, подобно на махмурлука. Има акролеин. Акролеинът е използван във войните, в Първата световна война в опитите да бъде създадено химическо оръжие от него. Диацетил, който е аромат. Той също предизвиква проблеми. Ацетол, който предизвиква мирис, глицетол, никотин, който е важната съставка“, каза проф. Коста Костов в предаването „Хоризонт до обед“.
„Ако някой мисли, че в електронните цигари няма никотин, след малко ще обясня, че не само има, но той е твърде много. В сместа от разтворителя има и бензин. Тежки метали! Там са калий, там е никел, там е олово. И никой от лекарите не се съмнява, че те предизвикват патологични промени в белия дроб. И накрая има и ултрафини частици, за които толкова много говорим“, продължи той.
До този момент в световната пулмологична общност са известни цяла група заболявания, които се наричат белодробни болести, свързани с тютюнопушене.
„Едната от тях е открита за първи път при войниците, които са били в Ирак. Това е т.нар. еозинофилна пневмония, която се дължи на стартиращи пушенето войници. Там е открита тази пневмония. Това е с давност около 27-28 години. В световната класификация на белодробните болести, свързани с тютюнопушене, има и една пневмония, която е много специфична. Нарича се десквамативна пневмония, която е много характерна за пушачи. Тези пневмонии, за които говорим и съобщени сега от американските колеги, някои от тях имат прилика с тази пневмония. Тепърва ще бъдат установени почти всички тежки белодробни болести. В това число и т.нар. идиопатична белодробна фиброза, за което толкова много говорим за последните една-две години. В нея близо 80% са пушачи“, допълни професор Коста Костов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи . Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..