Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общопрактикуващите лекари предлагат промени в наредбата за обучение на специализанти

Снимка: БГНЕС



Да се повиши качеството на теоретичното и практическото обучение на младите лекари по обща медицина, за да остават те в България. За това настоява Сдружението на обучителите и изследователите в България по обща медицина.

"Проблемите са комплексни, защото, когато говорим за недостиг на кадри, аз мисля, че въобще в сектор здравеопазване това е сериозен проблем, т.е., има недостиг и на лекари, и на медицински сестри, и на друг персонал, така, че трябва да се мисли как да се мотивират младите колеги да практикуват в България. Не трябва да забравяме, че освен финансовите мотиви, които много често се поставят на преден план, до голяма степен това е свързано и с престижа на професията и затова наистина на нас ни е особено важно да намираме механизми, с които да мотивираме младите колеги да решат да станат общопрактикуващи лекари", каза в ефира на БНР доц. д-р Радост Асенова, председател на Сдружението на обучителите и изследователите в България .

Качественото практично и теоретично обучение е важно

"Според измененията в Наредба 1, които са от юли месец на практика се регламентират нови отношения между обучителните практики и специализантите, при които специализантите ще бъдат на трудов договор. Това поставя разбира се колегите, които са ангажирани в обучението да поемаме сериозна отговорност".

Има неясноти за финансирането, трудово-правните отношения и връзката с медицинските университети

"Например обучението по програма се осъществява в различни структури, една част е в общата практика, за което колегите се чувстват спокойни. Обучението обаче като цяло е три години и част от него се провежда в медицински университет и в учебни заведения за болнична помощ. На практика, когато един колега е на трудов договор, ние сме отговорни осем часа той да работи при нас, обаче както става ясно, обучението шест месеца се провежда в болница, която също е акредитирана за обучение. От тук възниква въпроса какви са отговорностите на колегите, които са обучители, които са назначили в практиката си специализант, а в същото време на него му е осигурено той да бъде на съвсем друго място. Това е нещото, което притеснява. Това би могло да се уреди в договора между лечебното заведение за първична медицинска помощ и болничното учебно заведение", допълни Радост Асенова в предаването "Хоризонт до обед".

Средната възраст на общопрактикуващите лекари е 59, 5 години. 17 % са над 65 години. Общопрактикуващите лекари до 39 годишна възраст са 1 %.

"Факт е, че министерството на здравеопазването няколко пъти променя тази наредба и както виждате и от последното й публикуване, пак настъпват промени. Водят се много разговори, включително и аз съм участвал активно в тях, не само с официални становища на нашата организация, търси се някакъв подходящ вариант, което е добре, това е положително. Защо и как да стане общата медицина по-популярна, този процес трябва да стартира наистина с промени от студентската скамейка", каза доцент Любомир Киров, дългогодишен председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари

Не е решен проблемът как ще специализират младите общопрактикуващи лекари

"Защото те работят в практиките си и реално няма как да са на трудов договор например в обучителна практика. Така, че това е нещо, което трябва да се обмисли. Но за младите колеги, които идват. Това, което спомена доцент Асенова за отсъствието, което се налага, когато трябва да отиде младия човек в друго лечебно заведение, например в университета, за да премине теоретичното обучение, е уредено с последния вариант, който е публикуван за публично обсъждане, защото там пише, че в тези случаи този лекар е назначен в обучителната практика, вези случаи колегата ползва правото на платен служебен отпуск."

Националното сдружение на общопрактикуващите лекари предлага:

"Нека в тази наредба да се отдели един раздел, който да е две страници, където да се опише ясно и точно реда, как се провежда тази специализация по обща медицина и свързаните с нея правила, защото явно е, че са различни, за да може да е ясно и на специализантите, и на тези, които са ангажирани с провеждането на специализацията, кое как трябва да се случва", допълни доцент Любомир Киров. 


Повече можете да чуете в звуковите файлове

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ). "До момента общините са изцяло сами в този процес . Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика . Цялата..

публикувано на 16.07.24 в 10:06

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията . Това обаче става при определени условия и след преминаването на първоначална военна подготовка , защото засега военната професия е една от трите регулирани.  Таня, Димитър, Георги, Стоян са част от многото студенти на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Със специалността, която учат..

публикувано на 16.07.24 в 09:41

Огън и вода - къде са слабите ни места в борбата с пожарите?

Водата в България е неправилно управлявана , заяви пред БНР Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. Основният проблем е напояването , изтъкна той за недостига на вода за земеделие. Изваляването в Румъния се прави с български специалисти . Водещи държави го правят и има резултати. Стоянов призова МЗХ да прояви..

публикувано на 16.07.24 в 08:00

Д-р Камен Николов, БАБХ: Конопените семена, маслото и брашното от тях са разрешени за влагане в храни

На витрината на магазин в центъра на София са изложени кексчета и бисквити с череп и знака на канабис на опаковката. За това сигнализираха слушатели на БНР.  Това става на фона на случката от миналата седмица, когато в болницата в Плевен попаднаха малки деца, яли бисквити с опасни, забранени съставки. Досъдебно производство по случая с децата в..

публикувано на 15.07.24 в 09:47
Радиотелевизионната станция на връх Ботев

Радиотелевизионната станция на връх Ботев работи 24/7

" Радиотелевизионната станция на връх Ботев е изцяло проектирана за радиорелейно телевизионно разпръскване в национално значение. От тук се излъчват програмите на БНР - "Хоризонт" и "Христо Ботев" и на националните телевизии , каза за "Пътувай с "Хоризонт" началникът на станцията Рангел Добрев . Второто издание на новото предаване на програма..

публикувано на 15.07.24 в 08:58

Екстремни жеги до четвъртък. След кратко захлаждане през уикенда - нова порция горещини

Екстремно високите температури ще продължат до четвъртък. Това предупреждение отправи климатологът Симеон Матев, главен асистент в Геолого-географския факултет на СУ. Очакванията са най-високите стойности да достигнат 42-43 градуса , посочи той. През уикенда има условия за валежи с гръмотевични бури . Може да се наблюдават и т.нар...

публикувано на 15.07.24 в 08:45