Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хуан Веларде: Засега остава вероятността за предсрочни избори в Испания

Притеснително би било да имаме вицепремиер, който смята, че в Испания има политически затворници

| обновено на 16.11.19 в 11:53
Хуан Веларде

Една изненадваща и силна прегръдка се оказа в центъра на политическия живот в Испания след изборите миналата неделя. Лидерът на социалистите и действащ премиер Педро Санчес и водачът на крайнолявата формация "Подемос" Пабло Иглесиас се договориха за коалиция по-малко от 48 часа след изборите, след като преди това шест месеца не им стигнаха, за да направят същото при доста по-благоприятни обстоятелства.

Изборите бяха спечелени от социалистите, но подкрепата за тях, както и за Подемос, спадна. Очевидно мобилизиращо подейства на левицата възходът на крайната десница Вокс, която стана трета сила в парламента - резултат, който анализаторите свързаха с каталунската криза.

Хуан Антонио Веларде изрази съмнения, че новото ляво правителство ще управлява до края на мандата си.  Всъщност, тепърва предстои то да бъде одобрено от долната камара на парламента, което няма да е лесна задача, подчерта анализаторът в интервю за Савина Спасова и предаването "Събота 150" на програма „Хоризонт“.

Испания е на път да има за вицепремиер човек, чиито изявления за Каталуния поне досега са се различавали от официалната политика и това е притеснително, каза още Веларде. Според него завоят надясно в Испания се дължи и на ясните послания на партията "Вокс" на Сантяго Абаскал:

„Много хора харесаха това, че според тях "Вокс" наричат нещата с истинските им имена. Смятат, че лидерите на крайнодесните не шакалкавят, когато говорят за проблема със сепаратистите. Освен това става дума за политици, които още не са имали възможност да се компрометират. За разлика от "Подемос", например, които се обявяват за защитници на бедните, а лидерът им бързо се настани в къща за 600 000 евро в луксозно предградие на Мадрид“.

- Когато едно споразумение, което беше невъзможно 6 месеца се сключва за часове, както е в случая на социалистите и Подемос, какво означава това? Какво се крие зад прегръдката на Санчес и Иглесиас?

- Експресното споразумение между Педро Санчес и Пабло Иглесиас  може да се обясни много просто. И двамата се убедиха, че повторението на изборите не беше в тяхна полза. Социалистите, които свикаха вота загубиха 3 места в долната камара на парламента, "Подемос" - 7. Притеснени са и от факта, че подкрепата за крайнодесните "Вокс" се удвои и решиха да се опитат на всяка цена да избегнат още едни избори, защото се боят, че тази тенденция ще продължи. Ако това стане, има вероятност при следващото гласуване Народната партия и "Вокс" да съберат даже абсолютно мнозинство. Така Педро Санчес ще остане извън властта. Струва ми се също, че не се е повишило особено доверието между Санчес и Иглесиас, което беше много ниско през последните месеци.

- Запитан за мнение за новото споразумение вляво, бившият испански премиер социалист Фелипе Гонсалес отговори, че няма достатъчно информация.  Но все пак отбеляза: След толкова скандали очакваме яснота за програмата, а се започва от постовете. Веднага стана ясно, че Пабло Иглесиас ще бъде вицепремиер. Преди имаше вето от страна на Санчес по този въпрос...

- Трудно е да се направи прогноза как ще се развият събитията в парламента. Лявата коалиция разполага със 155 места  в 350-местния парламент.  Откъде ще дойдат останалите гласове за абсолютно мнозинство? 

Хуан Веларде смята, че цената на подкрепата за Санчес може да се окаже твърде висока:

„Споразумението между социалистите и „Подемос“ може да изглежда красиво на снимката на Санчес и Иглесиас, но има и други действащи лица, които не се виждат на нея, а би трябвало да бъдат включени - сепаратистки партии от Каталуния и Страната на баските, националистически и регионални формации. И всички ще искат да осребрят подкрепата си. Така че същият Педро Санчес, който беше казал, че няма да спи спокойно, ако влезе в правителство с  "Подемос", сега ще има за вицепремиер Пабло Иглесиас и трима негови министри. А ще трябва да преговаря и с останалите, от които ще зависи управлението му и може да не е в състояние да удовлетвори всички искания“.

В декларацията за намерения на Педро Санчес и Пабло Иглесиас има една особено важна точка: териториалната криза в Каталуния. Не само социалистите, но и на „Подемос“ обещават да търсят решения в рамките на конституцията.

Хуан Веларде все пак отбелязва, че "има изгледи вицепремиер да стане човек, който е казвал, че в Испания има политически затворници:

„Ако приемаш да ти е съюзник някой, който смята, че е добре в Каталуния да има референдум за независимост, а също, че осъдените сепаратистки водачи са политически затворници, очевидно това е противоречива заявка за управление на Испания и лош сигнал към обществото. Санчес ще има за вицепремиер човек, смята, че Каталуния има право да свика референдум за независимост, съответно допуска, че тя има право да се отдели. Такъв подход определено е прецедент в управлението на Испания“.

Възможно е, разбира се, Иглесиас да промени някои свои позиции, ако стане вицепремиер. По последни данни процентът на привържениците на независимостта в Каталуния е спаднал до 42 на сто, но проучването е правено преди новите вълнения там във връзка с присъдите на сепаратистките лидери.

Хуан Веларде, който през юли даде точна прогноза за нови избори, смята, че този вариант може да се повтори:

„Много се съмнявам, че това правителство ще бъде в състояние да управлява четири години.  Нещо повече, според мен все още има голяма вероятност да бъдат свикани поредните предсрочни избори“.

Цялото интервю с Хуан Антонио Веларде може да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11