Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска книжарница отваря врати във Виена

Първите рафтове в "Buchnica" са вече запълнени
Снимка: Фейсбук страница на книжарницата
На 6 декември във Виена ще отвори врати българската книжарница "Бухница" ("Buchnica"). Нейни създатели са Елица Бешкова - Николова и Анастас Николов. Елица помага и на децата във второто българското училище във Виена да изучават български език.

"Малко или много усетихме липсата на литература на български език, било то на български автори или пък на чуждестранни, на територията на Виена и, както процедираме ние до този момент, или са ни носили приятели, или ние сме си закупували по една чанта на връщане и сме си носили", разказа Анастас Николов в предаването "Хоризонт до обед".

Първите 300 книги са подредени на рафтовете в книжарницата. Има произведения на нови български автори и на класици, не са пропуснати и детските книги.

Книги в куфар

"Може би една от последните поръчки беше лично за мен с много детски книжки. В момента даже това, което ми идва и покрай първия сняг, който се опитва да завали тук, във Виена, е "Зимна приказка" на Валери Петров. И може би това ще е следващата книжка, която ще се опитам да чета с децата на следващите занятия", сподели Елица Николова.. 

"Иначе сме се опитали със сигурност да заредим доста български автори и дори се надяваме впоследствие да зареждаме и книги, които са на български автори и живеещи във Виена. Започваме да ги откриваме, те не са малко и се надяваме да присъстват на нашите рафтове", уточни Елица Бешкова - Николова.

Симбиоза на езиците

Името "Бухница" идва от думата buch, която на немски език означава книга и добавката "ница" от българската дума книжарница.

"Аз отскоро съм преподавател във второто българско училище. Март месец тази година отвори врати второ българско училище във Виена, което е показател именно за многото българи, които живеят тук и за тяхното желание децата им да не се откъсват от езика, от българските традиции и култура", обясни Елица Николова.

В събота ще се проведе четене на български приказки за най-малките читатели.

Клубни срещи

"Една от инициативите, които сме поели - ние установихме контакт с литературен клуб във Виена, група от хора, които пишат собствени разкази и ги представят помежду си и не само. Той е отворен и ние имаме голямо желание да стане част от нашето битие като организираме техните срещи, ежемесечни срещи в нашето място", допълни Анастас Николов. 

Първоначалните намерения на Елица Николова и Анастас Николов са да привлекат читателски интерес.

"И вече за след Нова година ще планираме покани с автори, много детски четения, детски приказки. Съответно се надяваме да присъстват наистина разказвачи и автори, които живеят тук и така да им да се даде простор и гласност на още едно място, където да представят своето творчество", изтъкна Елица Николова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40