Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плюсове и минуси в проекта за обновяване на площад "Света Неделя" в София

На 29 ноември беше обявен победителят от международния конкурс за идеен проект за обновяване на площад „Св. Неделя”
Снимка: БГНЕС

"Харесах този проект и поддържам мнението на журито, че той беше проектът, който заслужава да спечели първа награда, защото той по един интересен и съвременен начин запазва символизма на мястото на площад "Света Неделя", запазва целостта на площада, главното пешеходно ниво, главните оси, север-юг, а също така изток-запад,  основните гледни точки, които са към църквата. Също така има един много щадящ подход към археологията. Запазва археологията на по-долно ниво, като от пешеходното ниво тя може да се наблюдава през стъкло, което е един интересен, съвременен и не труден за реализация подход". Това каза архитект Галина Тачиева в предаването "Хоризонт до обед". Архитект Тачиева работи във Флорида и бе участник в международното жури за избор на проект за обновяване на площад "Света Неделя".

Според нея проектът на Масимилиано Фуксас представя интересен начин да се свържат миналото и настоящето, да има едно съвременно третиране на обществената среда.

"Това е нашият най-централен площад в София, а също така със символично значение за цялата страна. Площад с много история и много култура, който смятам, че в този случай, този проект по един доста рационален, но и също деликатен начин се намесва и успява да съчетае новото със старото по един не много комплициран подход". 


Архитект Константин Пеев е един от участниците в алтернативния конкурс за ремонт на площад "Света Неделя", организиран от Съюза на архитектите в България. Той коментира избора на проект от конкурса на Столичната община:

"Нито един не си е направил труда да изследва археологията. Да каже кои руини са запазени, кои не са запазени, кои трябва да се експонират, кои са ценни, кои не са ценни. Освен това някои драстично се намесват в средата, без някаква сериозна полза за града и за площада", заяви архитект Пеев.

Първо е трябвало да се разкрие цялата археология, смята Пеев. "Всичко, което е на север от "Света Неделя", всичко, което е на юг от "Света Неделя" или трябваше да се каже на участниците да дадат решения, които да позволяват разкриването на археологията под новото площадно пространство."

Арх. Пеев критикува и това, че няма транспортно решение на комуникациите. "Трамваят по принцип няма място там, тъй като той дублира метрополитена, който върви отдолу по същата линия", посочи той.

Третият проблем за арх. Константин Пеев се състои в това, че никой не е потърсил мнението на собствениците на жилища за концепцията за обновяване на площад "Света Неделя".

Предлагат се решения главно за визията, уточни специалистът. "Но самите технически проблеми, строителни проблеми, инфраструктурни проблеми, транспортни проблеми са изключително сериозни. Екипът, който ще работи, трябва да бъде не по-малко от 100 човека, за да направи нещо, което да може да си струва парите да се построи", коментира архитект Константин Пеев.

Интервютата можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Проект за ремонт на площад

Спечелилият проект за пл. „Света Неделя“ предлага комплексно решение

„Не съм имала никакви колебания. Това беше проектът, който фокусира веднага моето внимание, разбира се след преглед на всички предложения“. Това каза пред БНР доц. д-р арх. Йорданка Кандулкова - член на международното жури, класирало на първо място..

публикувано на 11.12.19 в 13:38
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избор: Хубав тротоар без дървета или дървета без хубав тротоар

Жители на столичния квартал "Красно село" сигнализираха, че общината реже здрави дървета заради ремонт на тротоар. Отсечени са две дървета, които са на около 60 години , обясни пред БНР Десислава Брайкова, която живее в квартала. "В деня на..

публикувано на 16.08.24 в 10:22

Величка Таседжикова: Много са проблемите в образованието, но сред тях не е пропаганда на ЛГБТ

Имаме много проблеми в образователната система, но пропагандирането на различна от традиционната сексуална ориентация не е сред тях. Това каза пред БНР Величка Таседжикова - директор на столичното 70-о ОУ "Св. Климент Охридски" и секретар на Съюза..

публикувано на 15.08.24 в 16:51
Красимир Кънев

Красимир Кънев: Всички имобилизации и изолации да стават под видеонаблюдение

Българският хелзинкски комитет и Глобалната инициатива в психиатрията изпратиха сигнал до главния прокурор, Министерството на здравеопазването, ИА "Медицински надзор", парламентарната здравна комисия и администрацията на омбудсмана по повод..

публикувано на 15.08.24 в 11:24
Елин Радев, кмет на Доспат

Временна парламентарна комисия и Инициативен комитет - кой е "за" и кой "против" кмета на Доспат?

В община Доспат създадоха Инициативен комитет в подкрепа на кмета Елин Радев. Това се случи дни, след като бяха изслушани жители на общината в комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със..

публикувано на 14.08.24 в 15:55

Украински бежанци, нуждаещи се от медицинска помощ и грижи, ще бъдат преместени от Банкя в хотел на морето

Възрастни украински бежанци с увреждания, както и украински деца, ще бъдат преместени от град Банкя край София в курорта "Свети свети Константин и Елена" до Варна . Те са настанени в учебния център на Националната агенция за приходите (НАП) в..

публикувано на 14.08.24 в 15:41
Кадър от Центъра за психично здраве за София-област

Тъжна констатация: 850 психиатри през 1990 г., в момента - 400, няма и толкова

Пациентите с психични заболявания пушат в пъти повече от средностатистическия пушач. За това са необходими работещи системи за известяване при пожар в психиатричните отделения и болници у нас.  Това коментира пред БНР психиатърът доц. Стефан Попов..

публикувано на 14.08.24 в 10:43
Георги Стефанов

Климатичният експерт Георги Стефанов: На воден режим са в близо 92 общини

" Това, което виждаме като проблем в момента с Ловеч и Плевен - намалелият дебит на повърхностните води, е нещо, което се случва в близо 92 общини към днешна дата. 24 области на България, 297 населени места в момента страдат с воден режим . Реално са и..

публикувано на 14.08.24 в 09:56