Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Данговски: Всички пътища водят обратно към България

Докторантът в Масачузетския университет работи върху ново поколение оптични чипове за изкуствен интелект

Снимка: pixabay.com

Оптични чипове с изкуствен интелект, машинно самообучение, машинно резюмиране на статии от научни списания. Това са част от областите, в които работи Румен Данговски. В момента 24-годишният студент е втори семестър докторант в Масачузетския технологичен институт, който в последните години събира най-големите разработчици.

Като много интересна задача за обществото, което се занимава с изкуствен интелект в момента, Румен Данговски определя целта изкуственият интелект да може да резюмира статии. 

„Не е ясно как може да се случи, но в момента имаме възможност да атакуваме такива задачи поради големи открития наскоро. Аз съм си говорил с редактори на различни аутлети, които резюмират научни открития в различни области и го предоставят на широката аудитория. Те получават хиляди такива заявки на месец, за различни press release-и, и имат нужда от първа стъпка във взимането на решение дали нещо да бъде предоставено на тяхната платформа или не. Затова се надяваме методът, който разработваме в момента, да бъде полезен на редактори да придобият представа за научната статия по един бърз начин“, разказва той.

За кратко през 2018 г. Румен е част от компания, която иска да предостави следващото поколение от оптични чипове за изкуствен интелект и програмиращ със светлина, а не с електрони. Работи с професор по физика, който се занимава с нанофотоника.

„Интересуваме се от това как светлината си взаимодейства с материята, когато отидем на наноскали. Идеята е, че можем да направим чип, който се представя по-добре от електронните чипове и вместо да използва електрони, за да прави сметките, използва светлина. Плюсовете на това са, че изразходва много по-малко енергия и много по-бързо се справят, отколкото стандартните електронни чипове“, пояснява Данговски. И допълва, че приложението на тези чипове е в големи невронни мрежи, които се нуждаят от голяма изчислителна мощ, тоест не са строго специализирани.









„Ако искаме да направим компютър, който изцяло да ползва светлина, това не е възможно. Защото светлината не се справя много добре с логика. Тези чипове имат потенциала да влязат в нашите телефони, по по-бърз да разпознават обекти, когато използваме нашата камера, по по-бърз начин да ни резюмират статиите, да намалят нашата сметка за електричество… - и по такъв начин да подобрят нашето всекидневие“, обобщава Румен Данговски.

Румен Данговски е категоричен, че дори и да прави докторантурата в Масачузетския технологичен институт, „всички пътища водят обратно към България – по един или друг начин“. Обещава си да се бори за възможността да се върне в България, да предаде щафетата, всички получени знания, и да работи с млади хора.

„Налице са условията, с които човек като мен и моите приятели можем да се приберем и реално да помагаме на хора, които имат нужда.“

Румен има опит като ментор на ученици от средно училище по проекти, свързани с математика и информатика.

Интересът към неразрешени досега задачи е първоизточникът и мотивиращата сила за Румен Данговски, споделя още той и подчертава колко е важно по този път да търсиш съмишленици и сродни търсещи души.

Още за работата на Румен Данговски слушайте в звуковия файл. 
Снимки в текста: Личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
София Стойнева

Учителката, която е кумир и пример, и вдъхновение за учениците си - сегашни и бивши

"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...

публикувано на 12.12.24 в 11:32
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55