Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Столичен музей ни потапя в света на илюзиите

| обновено на 10.01.20 в 23:36
Снимка: Музей на илюзиите

Какво е да гледаш през очила, с които уж се взираш напред, а виждаш краката си? Побиват ли те тръпки от очите на хамелеона? Колко глави имаш в различните измерения? Защо и да си много послушен посетител, Алберт Айнщайн няма да те изпусне от поглед? Всички тези усещания можете да изпитате лично, ако отидете в новия Музей на илюзиите, който отвори врати в сърцето на София в края на миналата година. "Изотопия" реши да се тества и да изпробва и вас, като ви разходи сред най-любопитните експонати.

Първият музея на илюзиите в България е вдъхновен от подобни места из Европа. Идеята е да се откъснем от реалността и да се пренесем в света на фантазията, да се разтоварим и да видим нещата по различен начин. Или както нашият гид Криси казва – „да дадем свобода на въображението ни“.

Криси е един от хората, които разхождат посетителите и им разказват за отделните предмети и илюзии. Една от тях например е „Мираж“ – дребно прасенце, голямо колкото палец, което изглежда сякаш е на повърхността, но когато се опитаме да го докоснем, не успяваме. Тайната е в пречупените огледала, които отразяват играчката от всички страни.


Нестандартният музей позволява на посетителите да докоснат, участват и съпреживеят атракциите. Можете например да вкарате главата си в т. нар. „безкраен куб“, в който се получава ефект на безкрайност, докато се оглеждате. Или да завъртите върху огледална плоскост Диска на Ойлер, за да наблюдавате как променя скоростта си, докато издава звуци. За да проверите психичното си здраве, пък са поставени „въртящи змии“. Според японски психиатър ако смятате, че змиите се движат бързо, значи сте прекалено стресиран и имате нужда от помощ. Според нашия гид Криси обаче, този метод е пълна измислица, с която психиатърът привличал повече пациенти в кабинета си.

Не е измислица обаче Slow motion ефектът, който е широко приложим в киноиндустрията и илюстриран в Музея чрез две пера. Ефектът се създава чрез трептения - 80 пъти в секунда, които бавно задвижват перата. Човешкото око не долавя трептенията, но ако ги заснемем с телефон, ще наблюдаваме движението.

А истинска илюзия са висящите във въздуха чешмички, от които изглежда, че тече вода.


Не са малко и местата в музея, на които можете да си направите щури селфита и снимки - например кривите огледала, в които придобиваме нереално телосложение, или стаята с цветни сенки, с които да развихрим въображението си. Много популярна е и обърнатата стая, в която изглежда, че висим от тавана. 


Музеят се радва на огромен интерес и само за ден през миналия уикенд е посрещнал около 1000 посетители. Образували са се опашки. Затова побързайте и още утре провокирайте ума и въображението си. Отворен е всеки ден от 10 до 20 ч. Повече информация вижте тук.

А за да усетите напълно емоциите от нашето преживяване, чуйте звуковия файл.

Снимки: Лъчезар Вълев и Facebook страницата на Музея на илюзиите

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44