Най-бързо, единствено възможно и рационално решение на проблема в Перник е изграждането на реверсивен водопровод, който да използва системата на София за довеждане на вода от язовир „Белмекен“ до Перник. Около това мнение се обединиха в предаването „Неделя 150“ Добромир Симидчиев, бивш заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, и Чавдар Георгиев, бивш заместник-министър на околната среда и водите.
Според Симидчиев това решение ще преодолее в краткосрочен план и частично проблемите на Перник:
„Гражданите на София не трябва да се притесняват от това решение на кабинета. Голяма част от стратегическите водопроводи на столицата са преоразмерени, когато са строени. Сега се наблюдават дори по-ниски скорости в някои водопроводи, така че това, че ще се подават допълнителни количества вода за Перник, няма да застраши мрежата на София. Запаси има достатъчно“.
По думите на Георгиев проблемите във ВиК сектора са в резултат на лошо управление:
„Засегнати са основни права на граждани. Не може в 21 век да не осигурим питейна вода на хората“.
За Добромир Симидчиев няма само една причина, довела до кризата във водния сектор:
„Има комплекс от причини и всички те изискват сложно решение. Жизнените цикли на активите във ВиК сектора са много дълги, няма лесни решения. Освен на управленски дефицити в управлението на ВиК компаниите, България е подложена на явлението „воден стрес“ – ресурсът го има, но разпределението му е неравномерно, редуват се засушителни периоди с наводнения. Липсват мерки по адаптация на климата“.
Той не отрече, че ВиК дружествата понякога извършват несвойствени дейности, „тъй като хората, които им влияят, стоят в сянка, а докато тяхната власт не се изсветли, проблемите ще продължават“:
„Убеден съм, че има малки общински ВиК, в които кметът, който назначава ВиК управителя, от време на време го „юрка“ да прави неща, несвързани с поддръжката и експлоатацията на ВиК съоръженията. Паралелната власт е проблем за всички. Докато в тези оператори не се създаде управленски капацитет, нещата, колкото и да си ги реформираме, няма да има голяма разлика. И обратното, когато има капацитет, дори и дизайнът на системата да е сбъркан, хората ще намерят начин да свършат работата добре“.
Чавдар Георгиев подчерта, че:
„Една от основните причини за проблема във ВиК сектора е липсата на кадри. Отговорността на министър Нено Димов е безспорна. Но са отговорни още и МРРБ, и местните ВиК дружества, редица други длъжностни лица“.
Общ ВиК холдинг – ще доведе ли до положителен резултат?
Според Чавдар Георгиев мащабът на собствеността и на управлението на даден актив обикновено води до положителни резултати:
„Ако имаме държавна компания, би трябвало това да доведе до положителен резултат… Трябва да се започне с обща картина на актуалната ситуация и да се види за всеки район кое е най-належащото, за да се осигурят необходимия ресурс и материалните средства. Да се обединят големите язовири и довеждащите водопроводи в едно дружество, е добра идея. Това ще доведе до възможност за по-ефективно управление“.
Добромир Симидчиев е позитивно настроен към това решение.
„Това ще бъде междинна структура, която ще има пряко влияние върху отделните ВиК структури. Това централно звено ще има възможност да гради капацитет – управленски и технически… Кризата изиграва сериозна положителна роля“.
По думите му окрупняването на ВиК сектора не може да бъде разглеждано като преходен период за концесиониране на някои от дружествата:
„Концесията е тежка форма на аутсорсинг. Извън София има много малко оператори, които са атрактивни. Важно е да се допусне сериозна намеса на частния сектор под всякакви форми на публично-частно партньорство“.
Георгиев добави, че ако се създава такъв холдинг, той трябва да се вкара в списък за дружества, които не подлежат на приватизация и концесиониране:
„Може да се върне законовата норма за ограничаване на допустимите загуби в закона, които да се признават на ВиК дружествата. Това ще накара дружествата да приспособят своята дейност към по-малко загуби и да не допускат безстопанственост. Трябва да се преоцени стойността на природния ресурс вода – не може бутилка литър и половина газирана напитка да струва колкото 100 кубика вода в язовир „Студена“. Когато има такава огромна разлика в пъти между водата като природен ресурс и водата като стока за потребителя, естествено е, че не се цени природният ресурс“.
Кризата с боклука
В студиото на предаването „Неделя 150“ двамата бивши министри коментираха и проблема с нерегламентираните отпадъци, открити на територията на страната:
„България има проблеми с инфраструктурата по третиране на отпадъците. Не се прави нищо за разширяване на капацитета на съществуващите депа. Нямаме инсталация за третиране на опасни отпадъци. Развиват се процеси, които могат да доведат до тежки проблеми след години“, каза Чавдар Георгиев.
Според Добромир Симидчиев потенциалът на кризата с отпадъците е по-нисък от този на кризата с водата:
„Тук говорим за малко-по-нисък контрол. Това е сериозен бизнес. Сега е важно да не се убие добрият бизнес, който спазва правилата, покрай този, който не спазва закона“.
Интервюто с Добромир Симидчиев и с Чавдар Георгиев можете да чуете в звуковия файл.
Прокуратурата иска от МВР да предприеме мерки във връзка със зачестилите случаи на насилие на обществени места, при управление на автомобили, както и на домашно насилие. Ръководителите на районни и окръжни прокуратури да изискват от полицията информация за всички подадени сигнали за упражнено насилие и при данни за извършено престъпление незабавно да..
В Лондон полицията за борба с тероризма арестува 6 души по подозрение за дейност, свързана със забранената въоръжена групировка Кюрдска работническа партия, наричана още ПКК, съобщи Би Би Си. Лондонската полиция съобщи, че две жени - на 59 и 31 години, и четирима мъже - на 27, 62, 56 и 23 години, са били арестувани на различни адреси в ранните часове..
Решението на КС да допусне и 5-те искания за касиране на последните предсрочни избори е безпрецедентно с оглед на мащаба - брой секции, които трябва да бъдат проверени. Това каза пред БНР Цветелина Пенева от Обществения съвет на ЦИК и подчерта: " Задачата е сериозна по мащаб, защото има много малко време . Крайният срок на експертите е 10-и..
Три години затвор при първоначален общ режим получи шофьорът на тежкотоварен камион, която в края на октомври миналата година, беше задържан на ГКПП "Кулата" с близо 81 килограма марихуана. Присъдата беше наложена от Окръжния съд - Благоевград след постигнато споразумение между прокуратурата и извършителя на престъплението. 60-годишният шофьор..
Няма изненади в това, което виждаме в ЕК. Изненада ме, че за първи път сме свидетели, в моя опит от 2007 г., когато ключови комисари и вицепрезиденти са държани като заложници, докато не се уговорят групите, че няма да си отстрелват кандидатите. Не е било в такъв мащаб преди. В този период малко се говореше за техните качества, коментира..
С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже относителна конструктивност. Това каза пред БНР доц. Наум Кайчев, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и заместник-председател на съвместната историческа комисия между България и Република Северна Македония (РСМ). Александър Николоски: РСМ има проблем не с Франция, а с..
Видяхте какво се случи в пленарната зала, коалиция "Москва" е вече факт, каза лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски пред журналисти в кулоарите на парламента. По думите му Кирил Петков "кръжи – първо, на колене при "Възраждане", сега - на колене влезе при БСП, готов на всичко, за да опази ограбеното". Пеевски се обърна към..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..