Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За ценностите в алпинизма

Ерве Бармас - за соловите предизвикателства и какво е да си сам на никога неизкачван връх

Италианският алпинист Ерве Бармас пред БНР

Сам на шестхилядник в Непал
Снимка: Ерве Бармас



В София се провежда италианска кинопанорама „Истории от планината“. Днес и в петък зрителите ще могат да видят в кино “Влайкова” няколко филма с награди от световни кинофестивали. Авторите са известни режисьори, оператори и сценаристи, а героите им са начертали голяма част от световната планинарска култура. Някои от тях са били официални гости на Банско филм фест - Райнхолд Меснер, Валтер Бонати, Ерве Бармас, Матео дела Бордела. Организатори на кинопанорамата са Италианският културен институт в София и Банско филм фест.


В следващите минути ще ви срещнем с един от авторите.


Скално катерене


Ерве Бармас е роден през 1977 г. в Италия. Четвърто поколение алпийски водач, един от най-добрите катерачи в света. Единственият човек, изкатерил сам 1500-метровата Южна стена на връх Матерхорн и вторият, след легендарния Валтер Бонати, прокарал соло нов маршрут към този връх. Бармас е известен със соловите си изкачвания, с чистия си стил и със стремежа към неизкачвани и трудни върхове. За него Райнхолд Меснер казва, че защитава истинскките ценности в традиционния алпинизъм.


Ерве Бармас в Банско

"Първата ценност е да уважаваш планината. Обикновено проблемът на алпиниста или катерача е неговото его - то е негов враг. Нирмал Пурджа е пример за това, макар Меснер в крайна сметка да приветства онова, което Нимс направи, аз не мисля, че то беше добро... Ако използваш технологиите, всичко е възможно, няма връх или маршрут, който да не може да бъде изкачен. А да уважаваш планината означава точно обратното - да приемеш идеята, че има невъзможни неща, и ако се опитваш да правиш невъзможни неща, да използваш колкото е възможно по-малко технологии, по-малко да въздействаш на природата с начина, по който се изкачваш. Планината не е само катерене, тя е нещо повече" - споделя Бармас.


За себе си казва, че няма обсесии, но има много мечти. Първата смята да осъществи още тази година - в средата на април заминава за осемхилядника Чо Ою, където иска да прокарам нов маршрут. След това мечтае да направи зимно изкачване в чист алпийски стил на някой осемхилядник, избрал е Нанга Парбат. Казва, че може това да е с партньора му Давид Гьотлер, но "Давид има различни виждания - за него не е проблем да изкачи Еверест по нормалния път, а аз не искам това... Има много други маршрути, например Западният гребен е добър вариант, отново в чист стил". След тези мечти италианският алпинист иска да изследва планини и върхове, които никой не познава. 


С Давид в Базовия лагер на Чамланг

Ерве Бармас беше официален гост на 19-ото издание на Банско филм фест.


Какво изпитва, когато стои сам на неизкачван връх, и кой урок от баща си смята за най-ценен - чуйте в интервюто на Таня Иванова в звуковия файл.

---

Новините следете в рубриката на БНР "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Таня Стоянова

Доц. Таня Стоянова - българката, обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата ѝ, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57