Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За ценностите в алпинизма

Ерве Бармас - за соловите предизвикателства и какво е да си сам на никога неизкачван връх

Италианският алпинист Ерве Бармас пред БНР

Сам на шестхилядник в Непал
Снимка: Ерве Бармас



В София се провежда италианска кинопанорама „Истории от планината“. Днес и в петък зрителите ще могат да видят в кино “Влайкова” няколко филма с награди от световни кинофестивали. Авторите са известни режисьори, оператори и сценаристи, а героите им са начертали голяма част от световната планинарска култура. Някои от тях са били официални гости на Банско филм фест - Райнхолд Меснер, Валтер Бонати, Ерве Бармас, Матео дела Бордела. Организатори на кинопанорамата са Италианският културен институт в София и Банско филм фест.


В следващите минути ще ви срещнем с един от авторите.


Скално катерене


Ерве Бармас е роден през 1977 г. в Италия. Четвърто поколение алпийски водач, един от най-добрите катерачи в света. Единственият човек, изкатерил сам 1500-метровата Южна стена на връх Матерхорн и вторият, след легендарния Валтер Бонати, прокарал соло нов маршрут към този връх. Бармас е известен със соловите си изкачвания, с чистия си стил и със стремежа към неизкачвани и трудни върхове. За него Райнхолд Меснер казва, че защитава истинскките ценности в традиционния алпинизъм.


Ерве Бармас в Банско

"Първата ценност е да уважаваш планината. Обикновено проблемът на алпиниста или катерача е неговото его - то е негов враг. Нирмал Пурджа е пример за това, макар Меснер в крайна сметка да приветства онова, което Нимс направи, аз не мисля, че то беше добро... Ако използваш технологиите, всичко е възможно, няма връх или маршрут, който да не може да бъде изкачен. А да уважаваш планината означава точно обратното - да приемеш идеята, че има невъзможни неща, и ако се опитваш да правиш невъзможни неща, да използваш колкото е възможно по-малко технологии, по-малко да въздействаш на природата с начина, по който се изкачваш. Планината не е само катерене, тя е нещо повече" - споделя Бармас.


За себе си казва, че няма обсесии, но има много мечти. Първата смята да осъществи още тази година - в средата на април заминава за осемхилядника Чо Ою, където иска да прокарам нов маршрут. След това мечтае да направи зимно изкачване в чист алпийски стил на някой осемхилядник, избрал е Нанга Парбат. Казва, че може това да е с партньора му Давид Гьотлер, но "Давид има различни виждания - за него не е проблем да изкачи Еверест по нормалния път, а аз не искам това... Има много други маршрути, например Западният гребен е добър вариант, отново в чист стил". След тези мечти италианският алпинист иска да изследва планини и върхове, които никой не познава. 


С Давид в Базовия лагер на Чамланг

Ерве Бармас беше официален гост на 19-ото издание на Банско филм фест.


Какво изпитва, когато стои сам на неизкачван връх, и кой урок от баща си смята за най-ценен - чуйте в интервюто на Таня Иванова в звуковия файл.

---

Новините следете в рубриката на БНР "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52