Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Блажка Димитрова: Животът с нулев отпадък е постижим

Авторката дава практични съвети как да минимизираме отпадъците около нас

„Животът с нулев отпадък не е просто утре ставаме всички и вече не изхвърляме боклук, а път, по който вървим до края на живота си.“ Това каза в предаването „Преди всички“ Блажка Димитрова, автор на книгата „Живот с нулев отпадък в България“. Тя е убедена, че с малки стъпки всеки ден можем да намалим изхвърляните отпадъци.

Философията за нулевия отпадък става все по-популярна и все повече хора се стремят да прилагат принципите на тази философия, изтъкна Блажка Димитрова.

Откажи се

Принципът за отказа – да се откажем от нещата, от които нямаме нужда, е най-голямото предизвикателство за повечето хора, смята авторката на книгата. „Да осъзнаят кои са онези неща в ежедневието, от които реално имаме нужда и кои са онези, които купуваме просто защото така сме свикнали, лош навик да се затрупваме с изключително много неща.“

Намали

Книгата дава много съвети как да намалим отпадъците около нас. Една от препоръките е да се намали количеството купувани и потребявани стоки. Блажка Димитрова дава пример с пастата за зъби – провокирани от видяното в рекламите, слагаме върху четката много по-голямо количество от необходимото.

Ако нещо ти е останало, вместо да го изхвърлиш, помисли как да го използваш отново, препоръчва още Блажка Димитрова. За три години и половина тя е успяла да постигне 99% живот с нулев отпадък.

„Така съм оптимизирала ежедневието си и в книгата давам толкова много практически съвети, които толкова лесно можем да започнем да прилагаме, че изхвърлянето да е минимизирано до нула или близко до нула“, коментира Блажка Димитрова.

Отпадъкът като ресурс

Рециклирането за нея е последна стъпка. В момента, в който започнем да мислим за отпадъка като ресурс, променяме себе си, живота си и околната среда, отбелязва Блажка Димитрова. 

Животът с нулев отпадък е постижим, вярва тя. „Сега сутрин, когато излизам от вкъщи, не се замислям, че трябва да си взема моята бутилка за вода, моята чаша за кафе, торбите ми за пазаруване и кутиите за пазаруване – ако тръгна без тях, се чувствам все едно съм излязла без обувки. Към настоящия момент вече не ми коства никакви усилия.“  

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16