Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Антонов: Политиците яхват зелените каузи

Следващата екологична криза ще изкара хората от регионите, не от жълтите павета

Снимка: БГНЕС

Политиката на отказ да се отстоява околната среда е от години. Мнението е на Павел Антонов, съучредител на Мрежата за гражданско действие "БлуЛинк".

„Очевидно е, че тези проблеми мотивират политически хората. Няма човек, на който когато няма вода да пие или когато диша отровен въздух, да може да му се обясни, че това не е проблем и стабилността е по-важна. Всички партии виждат, че това има огромен заряд и може да доведе до взрив и сриване на подкрепата за статуквото в момента. Обаче реално политическо говорене в полза на решаване на тия проблеми ние не чуваме. Има наистина опит за яхване на тази проблематика", коментира Антонов в предаването "Преди всички" след неуспешния вот на недоверие към правителството.

Не спира реториката „сакън да не би случайно някой да помисли, че прогресивните зелени политики трябва да бъдат прилагани и отстоявани“, смята Павел Антонов.

„И докато това не се промени, те няма да си решат проблема. Наистина следващата криза ще чука на вратата и това вече няма да са хората на жълтите павета в София. Това вече ще бъдат наистина хората, засегнати по местата и регионите. Тях няма как тази пропаганда, която върви по медиите от години, да ги успокоява, когато става въпрос за здравето, живота им, здравето на децата им.“

„Аргументацията на народните представители някак си се плъзгаше около огромния проблем за погазените права на български граждани на достъп до чиста и здравословна околна среда. Използваха се едни евфемистични изрази, намеци, но сериозният проблем остана извън фокуса на внимание. Това не е изненадващо“, обобщи Павел Антонов днешния вот на недоверие към кабинета, мотивиран от несправяне с политиката в околната среда.

Това обаче според Павел Антонов не означава, че днешната дискусия е безпредметна. От години различни правителства провеждат систематична политика, която на практика отрича правата на здравословна околна среда, не ги отстоява, допълни анализаторът.  Според него се наблюдава по-скоро "провеждането на управление в полза и с приоритет към обслужването на знайни и незнайни инвеститори - всеки, който по някакъв начин иска да спечели от природата, от нейното унищожаване и погубване.“

Тази политика я има и отпреди. Няма как БСП да убеди избирателите, че с тези аргументи може да ги представлява, изтъкна още Антонов, според когото „със сегашното правителство и неговия коалиционен формат тази политика е докарана до крайност“ с назначаването на „контра екологичен министър“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37