Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Катастрофични сценарии няма"

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

"Зелената сделка трябва да бъде комплексно реорганизирана"

| Интервю
Людмил Кърджилов
Снимка: Теодора Симова

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни.  

Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов.

"В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че средните глобални температури надхвърлят 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалния период 1850-1900 г. През 2025 г. вече ще е под 1,5 градуса. В момента се наблюдава спад на температурата в Световния океан, която през 2024 г. беше много висока. Това са много сложни климатични процеси, свързани с отношението океан - атмосфера. И тъй като повърхностните води в Световния океан започват да се охлаждат, аз смятам, че през 2025 г. няма да измерим температури над 1,5 градуса. В момента, според специализирани сайтове, температурата на приземната атмосфера глобално е 14,5 градуса", обясни той. 

Катастрофични сценарии няма, категорично изтъкна Людмил Кърджилов:

"Няма да се случи нищо опасно за хората и човечеството в близките години. Смятам, че периодът на покачване на приземните температури ще спре и ще започне леко охлаждане. Все още не познаваме достатъчно добре тази комплексна система океан - атмосфера, а и слънце, затова често правим погрешни изводи".

Според журналиста и климатолог отношението на Зелената сделка на ЕС към глобалната температура е съмнително:

"Начинът, по който се провежда тя, не е добър. Насилственото, административното провеждане на Зелената сделка води до промени в икономиката, харчим изключително много пари, за да я развиваме, а отношението към температурата е съмнително. ... Независимо, че ние вкарваме зелени технологии и зелената идея в Европа и в Запада, човечеството ползва все повече изкопаеми горива. Използването на въглища, петрол и природен газ се увеличава с половин процент, с един процент, но годишно се увеличава. Без изкопаемите горива световната икономика не може да функционира, просто ще се върнем стотици години назад".

По думите на Кърджилов дори Европа да не отделя никакъв въглероден диоксид, това няма да окаже никакво въздействие върху глобалните температури:

"А провеждането на Зелената сделка, по начина, по който се провежда, води до проблеми в икономиката на държавите от ЕС - повишават се цените на тока, на горивата, на зеления преход". 

Зелената сделка не трябва да бъде спирана, а да бъде комплексно реорганизирана, смята той.

Прогнозата за времето, според синоптичните модели - европейски и американски, е за предстоящо затопляне през следващата седмица, но в края ѝ ще се образува средиземноморски циклон, което означава, че над страната отново ще се създаде валежна обстановка и отново ще видим доста сняг, каза Кърджилов, като подчерта, че това е прогноза с около 40% сбъдваемост към настоящия момент.  

Интервюто на Стефан Кунчев с Людмил Кърджилов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36