Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Примов: Когато хората с увреждания са оценени, те се чувстват значими

Десислава Караиванова: Изкуството е точка на претопяване на различията

Сдружението на творците с увреждания организира благотворителна изложба, търси помещение

Николай Примов и Десислава Караиванова
Снимка: Личен архив

Сдружението на творците с увреждания в България организира благотворителната изложба "Природа в интериор". Идеята е да се подкрепят хора с всякакви увреждания, които се занимават с всякакъв вид изкуство, с такава цел е учредено и самото сдружение, обясни пред „Хоризонт“ Десислава Караиванова.

Сдружението съществува от малко повече от две години. Идеята е да се помогне на творците с увреждания, като се популяризира тяхното изкуство и се организират събития, изложби, конференции. „За да могат да се чувстват по-пълноценно и то да стига до повече ценители“, посочи Караиванова.

„Трудно е, но също така е трудно да си проправиш път на улицата – това не спира никого да върви напред“, сподели пред „Хоризонт“ незрящият художник Николай Примов. „Аз две години и половина не съм излизал, освен през нощта. Не исках да се срещам с хора“, разказа за личния си опит той. „Трябва да им помогнем да излязат от тази апатия и да се чувстват значими. Творейки нещо, слагайки го в дадената галерия, продавайки го, намирайки хора, които да ценят това изкуство, те се чувстват значими вече.“

След като Николай изгубил зрението си, нарисувал Преподобна Стойна. „Така го почувствах. Работил съм преди катастрофата реставрации по църквите. Това почувствах.“

Затова той не се отказва. Освен че рисува, участва в десетки филми като статист. Появявал се е на екран редом до холивудската звезда Жан-Клод ван Дам. Играл е дори извънземно. 

„Адът е тук. Адът е това, че имаме политици, които са безразлични към човешките съдби. Това е адът. Нищо друго. Няма ад“, смята Николай Примов.

За настоящата изложба са получили запитване от социалното министерство. „Те изразиха желание от една страна да закупят картина, от друга страна да помогнат евентуално с помещение. Занимавайки се с творците с увреждания, ние трябва на първо място да имаме удобно, пригодено за това помещение, където те да могат да творят и да се социализират. Там ще се срещат с други хора, нови приятелства, което също може да ги измъкне от тази тъмнина, от този мрак в душите им. То е вид рехабилитация, вид терапия само по себе си“, разказа Десислава Караиванова, която наскоро е завършила психология.

Изкуството е точката, в която различията се претопяват, убедена е тя. „Както могат да рисуват хора, които не са с увреждания, така могат да рисуват, да правят скулптури или дори да снимат хора, които са с увреждания. Те виждат света около себе си по различен начин. Разбира се, на един човек с увреждания му коства много повече усилия да направи дадена картина или дадена скулптура.“

В една творба на човек с увреждания са вплетени много труд, постоянство, дори инат в добрия смисъл на думата, допълни Десислава.

Как рисува Николай Примов? „Всичко е вътрешно усещане. Всеки от нас го има усещането в себе си, но не всеки вярва в него“, признава той. Любими негови цветове са синьото и лилавото.

„Всъщност той използва тези цветове, които съответстват на настроението и на периода, в който се намираме. Имали сме мрачни периоди – картините почват да му стават мрачни, аз по това се ориентирам“, казва още Десислава Караиванова, която живее с Ники и го подкрепя.

Картините за изложбата са на художничката Десислава Янакиева.

Целия разговор с Десислава Караиванова и Николай Примов слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

Банско е най-предпочитаната изходна точка за разходки и преходи в Пирин. На километър от града започва маршрут, по който могат да се движат инвалидни и детски колички. Ролбанът е сред любимите места за ежедневна разходка в планината , разказва директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. "Ролбанът като местност, позната на банскалии, е..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53