Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Веселин Василев: Космосът е една нерегулирана територия от гледна точка на правото

Илюстрация на китайската космическа сонда „Чанъе-4“, кацнала на Луната.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преди няколко дни бе съобщено, че НАТО е обвинила Русия в шпионаж на сателитите ѝ в космоса. В края на миналата година САЩ обявиха създаването на Космически сили, новосъздадения шести клон на въоръжените сили, първото ново звено на американската армия от 1947 година. Целта е да защитават американските сателити и да предотвратяват ракетни атаки от ниска орбита. Създаването на космическите сили се разглежда като признание за необходимостта от по-ефективна организация за защита на американските интереси в космоса.

"Аз искам преди всичко да кажа, че няма нищо ново, което да се случва принципно в Космоса, защото със самото създаване на космическите технологии преди повече от 60 години, основният двигател е било именно развитие на способности за разузнаване, за военно превъзходство и контрол. Всички спътникови и космически технологии имат първоначално такава цел, но това не трябва да ни учудва, защото трябва да разберем, че Космосът е една следваща територия за човечеството, която трябва да бъде усвоена, в която се пренасят всички дейности, които ние извършваме на земята като общество - в сферата на сигурността, отбраната, личния живот", каза в предаването "Хоризонт до обед" д-р Веселин Василев от Аерокосмическия клъстер.

Новите технологии позволяват да се изпълняват нови функции.

"Проблемът е, че Космосът е една нерегулирана територия от гледна точка на правото. Това е територия на всички страни, разбира се има регулации на ООН за мирно използване на космическото пространство, но наистина тенденцията е, че там ще се проявява все повече съперничество между държавите в областта на отбраната, в областта на сигурността, а дори и търговско", допълни Василев .

Според д-р Веселин Василев търговското съперничество ще бъде много по-силно, отколкото това в отбраната.

"Ще има интереси за добив на полезни изкопаеми от луната, от астероидите, това се говори на съвсем практическо ниво, т.е., ще бъдат замесени много големи и финансови, и икономически интереси в допълнение на военните", изтъкна експертът.

Агресия в Космоса е когато спътник, изпратен от една държава, разруши спътник на друга страна. Европейският съюз отделя голямо внимание на тези въпроси със създаване на инициативата за космическо наблюдение и проследяване, която създава сензори и инфраструктура за ранно предупреждение от възможни сблъсъци на спътници, проследяване на всякакви космически тела, военни или граждански или дори небесни тела, които се приближават опасно до космическа инфраструктура.

"И съответно тази информация в реално време бива анализирана и бива анализирана от гледна точка на нейното значение за сигурността и отбраната. И вече решенията се вземат от политиците по-нататък", подчерта Веселин Василев.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38