Българският регистър за донори на костен мозък и стволови клетки към Александровска болница продължава с кампанията си за набиране на доброволни донори на стволови клетки под надслов „Заедно за надежда“.
Кампанията ще се проведе утре, 29 февруари от 8.00 до 13.00 ч. в 9 града в страната - Стара Загора, Казанлък, Хасково, Пловдив, Пазарджик, Асеновград, Кърджали, Плевен и Благоевград в лаборатории „Рамус“.
Първата организирана акция се проведе в Перник, Варна и Шумен в помощ на Михаела Димитрова, която страда от тежко хематологично заболяване и се нуждае спешно от трансплантация на стволови клетки. Единственият ѝ шанс е съвместим донор, който до този момент не е открит. В акцията се включиха над 500 души.
Българският регистър за донори на костен мозък и периферни стволови клетки е създаден през 2005 година и е член на Световния регистър, в който са регистрирани повече от 36 милиона души от над 50 страни. Най-големият регистър в Европа е този в Германия – там са включени почти 9 милиона души, следва го испанският регистър.
В нашия регистър към момента са вписани над 2 500 донори и броят им нараства, съобщи пред „Хоризонт“ проф. Анастасия Михайлова, която отговаря за публичната банка за кръв от пъпна връв. Само в резултат на започналата кампания има около 600 нови заявки за донорство, поясни тя.
„Включването в регистъра не значи веднага взимане на стволови клетки. Взима се периферна кръв, една венепункция както за банално изследване и тази кръв се изследва за определени маркери, които след това ще бъдат база за оценяване на съвместимостта за даден реципиент“, уточни проф. Михайлова.
„След като ние получим резултатите от нашите изследвания, тези хора се включват не само в българския регистър, а и в международния регистър. Нашият скромен регистър е част от този международен регистър“, допълни Анастасия Михайлова. Чак когато се появи подходящ реципиент, потенциалният донор бива информиран, за да се подложи на процедурата по вземане на стволови клетки.
По-широкоразпространеният начин за вземане на стволови клетки е от периферна кръв, както при кръвопреливане, изтъкна специалистът. „Като предварително индивидът се стимулира с третиращ фактор, за да може стволовите клетки, които са в костния мозък, да се „излеят“ в периферната кръв. Това е безопасно. Има леко грипоподобни симптоми, леко главоболие, мускулни болки, които отшумяват за няколко дни.“
Взетата кръв се подлага на процедура за отделяне на стволовите клетки, които впоследствие ще се използват за трансплантация.
За да станеш донор на стволови клетки, трябва да си навършил 18 години. Горната възрастова граница е 55 години. Това е свързано с остаряването на имунната система, каза още проф. Михайлова.
Над 70 отделни заболявания се поддават на терапия със стволови клетки. Сред тях са доброкачествени и злокачествени хематологични заболявания, наследствени анемии, имунни дефицити, метаболитни нарушения.
По-големият брой донори в регистъра увеличава възможностите за лечение на стотици пациенти от България и света, за които трансплантацията е единственият шанс за живот.
Кампанията се осъществява с подкрепата на БЧК и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя. Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..