„Дали коронавирусът накара българина да чете повече произведения, свързани с болести, не мога да твърдя, но виждам циркулирането на такива заглавия, дори „През чумавото“ на Йордан Йовков - доста цитати в тази посока. Надявам се да не е обезвереност, а по-скоро идеята е да си дадем сила – в една или друга посока“, каза Минчо Николов.
Връзката между книгите и психичното здраве е установена още в древността. Книгата може да ни помогне по няколко начина според нашия темперамент и натюрел, както и от потребностите ни и от онова, което ни влияе, разказа Минчо Николов, според когото не всеки човек е за всяка терапия.
„Ако ние сме четящи хора, обичаме различни текстове, различни неща, свързани с живота, с търсенето и откриването, със сигурност литературата може да е от помощ в тази посока.“
Когато говорим за библиотерапия, говорим за художествени текстове, не за т.нар. литература за самопомощ, защото нямат нищо общо, подчерта Николов в предаването "Хоризонт до обед".
„Всяка една художествена книга може да се използва за библиотерапия. Всяка друга техническа, езотерична или пък литература, свързана с философски течения, някаква школа на самопомощ, не е част от библиотерапията. Тя се опитва да помогне по друг начин.“
При малкия читател библиотерапията се изразява в приказкотерапия, но тя може да се използва и при възрастни хора.
Връзката между книгите и психичното здраве датира още от времената преди Христа, посочи психологът.
„На фараонските библиотеки на Рамзес II е пишело: „Аптека за душата“. По-късно библиотерапевтичният метод се развива в множество общества – в Русия, в Америка. Ние, българите малко му бяхме обърнали гръб, малко го бяхме подценили. Защото си казваш: една книга как ще ми помогне? Напротив – една книга, ако е твоята книга и ти се ситуираш и проектираш с героя, тя може да създаде множество потенциали, множество размисли, варианти, в които ти да се преоткриеш, да се видиш под различен ъгъл и да размишляваш за себе си.“
Има и форми на библиотерапия с консултанти, в групов формат и прочее, уточни Николов. Когато сами си избираме книга, ние правим самостоятелна библиотерапия сами на себе си.
През 2015 година е бил изпълнен проект за библиотерапевтично консултиране, в който Минчо Николов е участвал.
„Започнахме да правим курсове в регионални библиотеки и вече има множество подготвени консултанти по библиотерапия, които абсолютно безплатно могат да съдействат на съвременния читател да потърси книга, която да е подходяща за него, спрямо неговия проблем. Без да влиза в ролята на психолог – това е много важно уточнение.“
Има 15-16 библиотеки, в които има такива консултанти. За април са планирани нови обучения. Консултантите в страната са около 100. Те си имат библиорецептурници – примерни списъци.
„Могат да са заглавия, които да помогнат при депресивни състояния, при самота, при раздяла, при проблеми с разбирането в семейството и редица други неща и те са много ориентировъчни. Когато дойде един човек и търси определена книга, тук вече изкуството на консултанта по библиотерапия е да направи добро диагностично интервю, да проучи какви са неговите читателски навици, читателски интереси, за да може да му препоръча книга. Както обичам да казвам: за един човек шиенето на гоблен може да е спокойствие, за друг – абсолютно довеждане до лудост. По същия начин е с книгата.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..
Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша". "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..
" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..