Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семейство в извънредно положение

Толкова ми е трудно да кажа: „И с това ще се справим”, казва Мая от следващия репортаж

Снимка: Архив

"Когато е много тежко, човек се спира и си дава равносметка. Явно много хора сме си дали равносметка сега за много неща – кое е по-важното, кое е по-значимото, защо трябваше да се стигне до това – да повали толкова много народи един вирус, за да си кажат: животът наистина е ценен, животът е мимолетен, какво правим с него и хората около нас." Това са размисли на Мая, майка на две деца, чийто дневен ред се е преобърнал тотално заради извънредното положение и пандемията с коронавируса. 

Как една глобална криза пренарежда живота на едно семейство? Какво е да се събудиш и животът ти да е различен, непредсказуем, неподвластен на собствените ти посоки. В който нямаш думата и вървиш в начертана от други посока?

"Живея в един филм, в който аз съм главната героиня, но никой не ме е питал да участвам в този филм - и това е може би бунтът в мене. Аз не съм съгласна с това, но нямам гласност в момента", казва Мая в предаването "Хоризонт до обед".

Семейството й живее под наем в София, доходите им бавно потъват, бизнесът на мъжа й е тежко засегнат, тя е по майчинство, а фирмата, в която е работила, е преустановила дейността си - познат за мнозина сюжет. 

„Всеки ден се опитвам да си кажа – може би следващият ден ще е по-добър, може би ще чуем нещо по-добро или ще мога да обясня на 4-годишното си дете защо не може да види приятелите си, какво означава да не може да излезе, защо площадките са оградени, какъв е тоя вирус”, допълва Мая и продължава:

Това време на несигурност, на абсолютно невиждане на бъдещето сковава страшно много сърца, умове, мечти. За мен борбата е по-скоро в ума. Човешкият ум е силен, но не знам до какъв предел той може да е силен емоционално, духовно, чисто физически. Вече дори не говорим за финансово...”

А финансово вече няма откъде да влязат приходи – такава е равносметката в семейството на Мая, което иначе стриктно спазва въведените ограничителни мерки в извънредно положение. И в ежедневието си търси малки извори на оптимизъм. „Рисуваме страшно много, децата ни правят прически. Играем на игри, които не сме се сещали. Децата помагат в самите домашни занимания”, описва деня симежду четири стени тя. 

Тревогата е неизбежна и често поражда тежки мисли.

„В последните няколко дена седя и се опитвам да намеря някаква логика – какво би представлявал следващият ден, какво би представлявало бъдещето в следващата седмица, в следващите две седмици. Имам една лична вяра вътре в себе си за доброто, за позитивното, за възможното и ми е толкова трудно да я намеря. Толкова ми е трудно да кажа: „И с това ще се справим”, признава Мая.

Четиригодишната дъщеря на Мая нарисувала рисунка. „И каза: „Мамо, тази рисунка е, за да си отиде бактерията от България”. Ние го залепихме долу, на нашия вход. Аз написах съобщение, в което пожелахме на всеки човек, който влезе в този вход и види тази картина, да е здрав, да е пълен с нови сили, с нова вяра. Не очаквах такива аплодисменти от нашите съседи. Бяха толкова докоснати”, разказва още Мая.

Подобни малки жестове я карат да мисли, че от всичко това, макар да не знаем кога ще завърши, ще излезем по-добри.

Аз се надявам всичко това да направи отново хората хора, да направи българина една нация, за която говорим, че е била толкова силна през вековете, толкова обединена. Вярвам и се надявам, че всичко това ще промени отношението на човека към този дар – живота. Защото всичко ни е дадено, но всичко може да ни бъде отнето за един ден, за един час. Това се надявам да стане в края на цялата тази суматоха.”

Историята на Мая чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26