"Да дарим за тези, които ни спасяват" - под това мото пациенти, които са се лекували в клиниките по кардиология и по вътрешни болести в "Пирогов" започнаха благотворителна кампания за набиране на средства за основен ремонт и цялостно обновяване на сградата. Двете клиники се помещават в една от най-старите сгради на болницата, строена в началото на миналия век. В същата сграда в края на миналата година избухна пожар.
Ако спешно търсите помощ в "Пирогов", шансът да попаднете в една от двете клиники – по кардиология или по вътрешни болести, е голям. Тук ден и нощ десетки пациенти получават животоспасяваща помощ. Така започват своето обръщение в социалните мрежи инициаторите на кампанията от гражданското сдружение "Избери България".
Към призива на пациентите се присъединяват и лекарите в двете отделения, а кампанията може да се похвали с ударно начало. Благодарен пациент е дарил на лечебното заведение безпрецедентна за българските условия сума, разказва началникът на Клиниката по вътрешни болести доц. д-р Петър Атанасов.
"Огромна сума – 750 хиляди. Беше наистина много емоционална ситуация. Аз самият се изпотих и започнах да заеквам, когато разбрах. Поклон до земя и много големи благодарности".
За ремонта обаче са необходими още много средства. Сградата вече е на повече от век, всички инсталации са морално и физически остарели, някои от помещенията се наводняват при всеки дъжд, като цяло базата не отговаря на съвременните изисквания, изтъква д-р Атанасов. Сградата е най-старата в болницата и нуждата от ремонт е вопиюща, допълва той. По Коледа там имаше пожар.
"Клиниката по вътрешни болести като най-стара и може би най-издръжлива – доказала, че може да оцелява, беше сполетяна и от тая беда. Разбирате, че една сграда строена през 1900-а година, проектирана по тогавашните разбирания за болница, няма как в 21 век да няма нужда от ремонт. Все още имаме стаи с по 10-12, а при нужда стават до 15 легла. Все още ходим по плочките, които са от 1906 година. При последния ремонт 2000-а година майсторите се опитаха да извадят една такава плочка – тя се счупи на две, дебела е колкото паве и отзад, на гърба на това паве пише "Made in Italy, 1906", разказа доц. Петър Атанасов.
Въпреки условията в двете клиники работят знаещи, млади и амбициозни лекари, които са в крачка с новостите в своите специалности и идват на работа с душа и сърце в изпълнение на Хипократовата клетва.
Само през миналата година в двете клиники са лекувани близо 10 000 пациенти. Там първи са се сблъскали и с новия коронавирус. Сега за пациентите с коронавирус има отделна сграда, а всички, които постъпват с оплаквания се приемат по съобразен със ситуацията строг алгоритъм, уточни д-р Атанасов.
През годините са правени много изчисления и проекти за модернизиране на сградата, но същински основен ремонт все още не е правен. Лекарите се надяват да се съберат достатъчно средства и след края на епидемията, когато се върнем в нормалното си ежедневие, да започнат дългоочакваната реконструкция.
Повече за кампанията можете да научите от фейсбук страницата "Да дарим за тези, които ни спасяват" на сдружение "Избери България".
Още за кампанията ще научите от звуковия файл.
Снимките са на сдружение "Избери България"
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...